Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Čekání na novelu zákona o ČNB může podle viceguvernéra poškodit české banky

Viceguvernér České národní banky (ČNB) uvedl včera v pořadu Otázky Václava Moravce, že čekání na novelu zákona o ČNB může poškodit české banky. Novela uvázla v meziresortním připomínkovém řízení již loni v červenci.

Novela má umožnit centrální bance zákonně určovat parametry úvěrů na bydlení nejen českým bankám, ale také zahraničním bankám či nebankovním subjektům. V současné době vydává ČNB doporučení, kterými se řídí pouze české banky. Ostatní subjekty to dělat nemusí, což zhoršuje pozici českých bank na trhu.

„Může dojít k paradoxní situaci, ve chvíli, kdy tento typ úvěru, to znamená hypoteční úvěry, začnou masivněji poskytovat například pobočky zahraničních bank anebo některé další subjekty, i nebankovní, tak to může nakonec poškodit naše banky,“ řekl Marek Mora.

V současné době k tomu podle Marka Mory nedochází. Zájem nabízet hypoteční úvěry přes svou dceru v České republice má zatím pouze jedna evropská banka.

Návrh novely schválila vláda již na začátku roku 2017. Sněmovna ale již před volbami nestihla novelu projednat. „My jsme se s tím zatím nesmířili, stále bojujeme za to, aby ta novela byla předložena jednak ministerstvem financí do vlády, a potom vládou do Poslanecké sněmovny,“ dodal Marek Mora.

Situace může být podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly nebezpečná vzhledem k tomu, že délka standardního legislativního procesu trvá rok, ČNB tak získá zákonnou pravomoc nejdříve od roku 2020.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *