EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Češi chtějí investovat do energeticky úsporných opatření, nemají na to ale peníze

 

Lidé nad úsporami energií přemýšlejí více než kdy jindy. Důvodem je růst cen elektřiny i plynu a možné znovuzavedení poplatků za obnovitelné zdroje energie, a tedy zvýšení státem regulované části plateb za elektřinu. Peníze jsou také hlavním faktorem, který ovlivňuje rozhodování Čechů o zavedení energeticky úsporných opatření. Každý třetí už do nich zainvestoval. Pětina lidí, která o ně má zájem, si je ale momentálně nemůže dovolit. Vyplývá to z výsledků průzkumu energetické skupiny UCED, který realizovala agentura Ipsos.

Loading 

Průzkum ukázal že třetina ze všech respondentů plánuje nebo už provedla nějaká dílčí opatření, například výměnu spotřebičů za úspornější varianty. Dvě třetiny ze všech oslovených používají k vytápění domácnosti dálkové topení nebo kotel na plyn. Jen každý desátý využívá elektrické topení či kotel na uhlí, pelety nebo krb. Tepelné čerpadlo má doma jen 6 % oslovených. Do obnovitelných zdrojů se zatím Češi moc nehrnou.

„Ze statistik vyplývá, že podíl solárních a větrných elektráren na celkovém objemu vyrobené elektřiny loni v České republice činil necelá 4 procenta. Přitom v celé EU to bylo 22 procent. Tato dvě čísla ale musíme hodnotit v kontextu lokálních klimatických podmínek. Nemůžeme se porovnávat se severskými zeměmi a Rakouskem s jejich vodními elektrárnami nebo zeměmi s možností výstavby větných elektráren na mořském pobřeží. Přesto je faktem, že za posledních pět let se objem elektřiny vyrobené ze solárních či větrných elektráren v tuzemsku zvýšil o více jak 13 procent. V loňském roce pak bylo zprovozněno téměř 35 tisíc nových fotovoltaických elektráren,“ říká obchodní ředitel energetické skupiny UCED Václav Skoblík.

Tři z deseti dotázaných, kteří v tomto směru ještě nic nepodnikli, by v případě dostatečných financí zvážili investici právě do solárních panelů na výrobu elektřiny, vytápění nebo ohřev vody. Desetina by přemýšlela o výměně plynového kotle za kvalitnější kondenzační variantu, 13 % o investici do tepelného čerpadla. Každý pátý by se rozhodl pro zateplení svého bytu nebo domu, nebo vynaložil finance na výměnu oken.  Zájem lidí o obnovitelné zdroje podle Václava Skoblíka existuje. „Překážkou jsou peníze a v evropském kontextu dotace. Základem ovšem vždy musí být seriózní kalkulace. Investici do obnovitelných zdrojů bych rozhodně připojil k výdajům za kvalitní a účinné zateplení rodinného či bytového domu. To musí být vždy primární, minimalizuje úniky tepla a snižuje tak výdaje na energie,” dodává.

 

REKLAMA

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Na co si dát pozor při využití advokátní úschovy peněz při převodu nemovitosti?

Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *