EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Český trh komerčních nemovitostí zachraňují domácí investoři

 

Během 1. čtvrtletí 2023 přesáhl objem investic do komerčních nemovitostí 477 milionů EUR, což je výsledek, který výrazně předčil původní očekávání. Příčinou těchto pozitivních čísel je jediná velká transakce do portfolia maloobchodních nemovitostí, která tvoří větší část z celkového čtvrtletního objemu investic. Právě díky této transakci tak nejvíc prostředků v uplynulém čtvrtletí směřovalo do segmentu retailu. Nejaktivnější byli v minulém kvartálu domácí investoři, jejich podíl tvořil dosud neviděných 87 %, vyplývá z analýzy trhu komerčních nemovitostí společnosti Knight Frank.

Loading 

Co investoři nejčastěji nakupují? V uplynulém čtvrtletí dominovaly nemovitosti ze segmentu maloobchodu (57 %), následované výrobními a logistickými areály (27 %). Naopak kanceláře, které dlouhodobě představovaly podstatnou část transakcí, tvoří pouze 9 % z celkového objemu investic. O procento méně pak zájemci investovali do nájemního bydlení. „Investoři se zaměřují na nemovitosti, které v krátkodobém až střednědobém časovém horizontu skýtají růstový či developerský potenciál. Jedná se o projekty s povoleními pro rozšíření nebo přestavbu, případně s možností kompletní změny užívání např. na byty. Tyto nemovitosti zpravidla generují stabilní výnos. Investoři díky tomu mají dostatečný prostor pro přípravu projektu,“ komentuje aktuální situaci na trhu komerčních nemovitostí David Sajner, partner a vedoucí oddělení prodejů ve společnosti Knight Frank.

Vzhledem k přetrvávajícím vysokým úrokovým sazbám probíhá na trhu korekce výnosů. V prvním čtvrtletí narostly výnosy u kanceláří a nákupních center o čtvrt procentního bodu, v ostatních segmentech ještě výrazněji – o půl procentního bodu. Lze očekávat, že korekce bude pokračovat i v průběhu tohoto čtvrtletí. „Na trhu se nyní objevují trofejní nemovitosti, které do portfolií vlastníků nezapadají z hlediska dlouhodobé strategie, většinou v souvislosti s požadavky na ESG. Vzhledem k tomu, že jsou v současné době zahraniční institucionální investoři méně aktivní, získávají prostor realizovat akvizice atraktivních trofejních či komerčně zajímavých nemovitostí právě domácí investoři,“ doplňuje Sajner.

Očekávání dalšího vývoje

Další vývoj situace na trhu bude do značné míry záviset na vývoji podmínek pro financování nemovitostí. Dokud nedojde ke snížení úrokových sazeb, které stanovují centrální banky, nelze očekávat pokles výnosů. Bude proto přibývat investorů, kteří budou ochotni přistoupit na vyšší výnos, než s jakým původně počítali. I nadále budou dominovat domácí investoři. Jejich výhodou je oproti zájemcům ze zahraničí znalost trhu, díky které jsou ochotni akceptovat zdánlivě vyšší rizikovost investice.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *