EUR 24.755

USD 23.747

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.755

USD 23.747

Text: redakce hypoindex.cz

02. 06. 2022

0 komentářů

Dramatické zvyšování cen energií prověří flexibilitu hlasování SVJ, bude nutné častěji upravovat zálohy

 

Praha, 2. června 2022 – Dramatické zvyšování cen energií a nejistá situace okolo dodávek plynu s příchodem letních měsíců neskončily, naopak se na podzim předpokládá další vlna zdražování. A protože většina bytových domů řeší vytápění a ohřev vody centrálně, budou muset společenství vlastníků jednotek (SVJ) upravovat zálohy na tyto služby vícekrát než jednou do roka. 

Jak totiž upozorňuje Lukáš Truxa ze startupu eVlastníci, pokud SVJ včas nezareagují a pravidelné zálohy před topnou sezónou nenavýší, budou majitelé bytů s ročním vyúčtováním na jaře příštího roku doplácet za teplo a vodu částky, které se mohou vyšplhat i k vyšším desítkám tisíc korun. A to by mohlo způsobit existenční problémy nejen jim, ale i samotným SVJ.

Mnohá SVJ si schválila výši záloh nyní na jaře během každoroční řádné schůze. Nastavila ji podle aktuální situace a posledního vyúčtování. Právě společné schůze často dle stanov SVJ rozhodují o navýšení záloh a pokud bude nutné kvůli vývoji cen energií dělat další úpravy, nezbývá než svolat další setkání vlastníků. A to se v řadě případů ukazuje jako problém.

Podle průzkumu eVlastníci celá pětina SVJ totiž neměla za poslední tři roky žádnou usnášeníschopnou schůzi, protože se vždy sešel méně než poloviční podíl majitelů bytů. Vývoj na energetickém trhu tak zásadně zvyšuje i požadavky na flexibilitu hlasování v SVJ a opět se prověří jejich usnášeníschopnost.

„Může nastat situace, kdy se SVJ nesejde v dostatečném počtu a zvýšení záloh tak neschválí. Příští rok pak bude řada vlastníků nemile překvapena výší svých nedoplatků, nebude je mít jak uhradit, a dopadne to zásadně i na samotná SVJ. Narážíme tu znovu na problém usnášeníschopnosti SVJ na schůzích. Vlastníci jsou zvyklí na pravidelnou každoroční schůzi, kde se schválí veškerá agenda. Výbory SVJ si však stále více začínají uvědomovat, že mnoho témat je potřeba probrat flexibilně dle potřeby během celého roku. A že jedna schůze nestačí. Nutnost reagovat před zimou na ceny energií je jeden z případů, kdy je potřeba jednat pružně,“ říká Lukáš Truxa, spoluzakladatel eVlastníci.

Vlastníci se tak mohou příští rok dostat do velmi nepříjemné situace, kdy jim bude SVJ muset vyúčtovat horentní sumy. Celý kolotoč přitom může včasné odhlasování změny výšky pravidelné zálohy zastavit, protože zamezí riziku vysokých jednorázových nedoplatků. „Z vlastní zkušenosti víme, že hlasování jednou do roka kolikrát neumožňuje rychlou reakci. Navíc někteří členové SVJ ani nechtějí nebo nemohou chodit na schůze. Takové situace dobře řeší aplikace na on-line hlasování,“ vysvětluje Ondřej Bělecký, spoluzakladatel eVlastníci.

REKLAMA

Online hlasování v aplikaci eVlastníci je možné kombinovat s tradičním způsobem, takže při rozhodování majitelů bytů není nikdo znevýhodněn. Díky lepší komunikaci mezi výborem SVJ a vlastníky zajistí aplikace efektivní správu domu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Levné peníze a drahé byty

Uplynulé roky se nesly ve znamení levných peněz. Inflace cen domů a bytů nejen v Česku trhala rekordy. Opět jednou se ukázala závislost cen domů a bytů na úrokové míře a měnové politice.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

30. 06. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.