EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Evropský parlament schválil směrnici CCD2, která stanoví nová pravidla pro spotřebitelské financování

 

Klíčovou směrnici, která ovlivní dostupnost i podobu spotřebitelského financování v celé Evropské unii, schválil v úterý 12. září 2023 Evropský parlament. Do konce října by měla být zveřejněna v Úředním věstníku EU. Směrnice mimo jiné reflektuje digitalizaci finančních služeb a do budoucna umožní spotřebitelům lépe odlišit férové poskytovatele půjček od těch predátorských. Na podobě normy téměř dva roky spolupracovala i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) ve spolupráci s Českou bankovní asociací (ČBA).

Loading 

Schválení směrnice CCD2 v Evropském parlamentu je prvním krokem k jejímu uvedení do praxe. Druhým bude její efektivní a rychlé začlenění do českého právního systému, které by mělo proběhnout v následujících dvou letech.

„Osobně považuji za velký úspěch, že se podařilo schválit vyvážený dokument, který na jedné straně posiluje ochranu a práva spotřebitelů, ale na straně druhé neomezuje schopnost odpovědných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů i nadále poskytovat klientům dostupné finanční služby,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA. Jak dále doplnila: „Česká leasingová a finanční asociace podporovala rozšíření působnosti směrnice na některé neregulované produkty, jako je například crowdfunding. Jsme velmi rádi, že se ve výsledné podobě podařilo také prosadit akceptaci modernějších přístupů při ověřování úvěruschopnosti. Díky moderním technologiím, které členové ČLFA používají, tak může být získání úvěru pro klienty rychlejší a pohodlnější.“

Mezi hlavní úpravy, které přináší nová směrnice CCD2, reagující na rychlou a výraznou digitalizaci finančních služeb, patří například rozšíření informačních povinností finančních institucí zájemcům o úvěr. Nová pravidla budou platit také při ověřování příjmů a výdajů žadatele o úvěr. Další změnou je plné zregulování dalších produktů, které dnes v režimu směrnice nejsou buď vůbec, nebo jenom v omezeném rozsahu – například odložené platby (typu kup nyní, zaplať později), se kterými je spojeno obvykle bezplatné odložení splatnosti menšího úvěru. Regulace dopadne také na P2P půjčky nebo crowdfunding.

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) při procesu zavádění CCD2 aktivně spolupracovala jak s evropskými federacemi Leaseurope a Eurofinas, tak i se Stálým zastoupením ČR při EU.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024

Oživení zájmu o novostavby v Praze je doslova raketové

Po rok a půl trvajícím období, během kterého kupující vyhlíželi cenové dno a zlepšení ekonomické situace, se na přelomu letošního roku rezidenční trh v Praze znovu rozběhl a průměrná nabídková cena nových bytů za posledních 6 měsíců vzrostla o 1,4 % na 152 425 Kč za metr čtvereční. Faktory jako pokles úrokových sazeb spolu s očekáváným růstem […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2024

Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte

Situace na českém trhu bydlení se obrací, ceny bytů i rodinných domů se opět začínají zvyšovat a následují stejný trend u stavebních pozemků. Experti na hypotéky proto radí těm, kteří dosud s hypotékou otáleli kvůli vysokým úrokovým sazbám, aby už na nic nečekali.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *