Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Finanční správa utáhla opasek kolem Airbnb

Finanční správa vydala novou metodiku, ve které již Airbnb nepovažuje za pronájem, ale za ubytovací službu. Znamená to nejenom povinně odvádět daň, zdravotní a sociální pojištění, ale i povinnou evidenci v rámci EET.

Pro ekonomiku krátkodobých pronájmů přes aplikace to je zdrcující restrikce,“ uvedl právník Pavel Marc z advokátní kanceláře Novalia.

Ubytovací služba je podnikáním, proto je nutné odvádět nejen daň z příjmu fyzických osob. „Osoba poskytující ubytovací služby prostřednictvím Airbnb uskutečňuje ekonomickou činnost, proto je povinna odvádět daň podle zákona o DPH,“ uvedl ředitel metodické sekce Finanční správy Jiří Fojtík, autor výkladu.

Přestože metodika není právním předpisem, kontroloři jsou povinni ji dodržovat. „Metodika slouží ke sjednocení správní praxe při řešení typově stejných případů. V tomto slova smyslu je pro pracovníky závazná. Když se pracovník od ní odchýlí, tak to musí mít právní důvod,“ uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

„Ačkoli o tom stanovisko Finanční správy o sociálním a zdravotním pojištění taktně mlčí, nový výklad znamená automaticky povinný odvod sociálního a zdravotního pojištění z výdělku přes Airbnb prakticky v sazbě 21,35 procenta,“ tvrdí Marc. Podle Petry Petlachové ale pojištění nespadá do kompetence úřadu.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *