Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Holub z ČNB: Boom na hypotečním trhu lehce zpomaluje

Podíl nových hypoték, kde úvěry představují maximálně 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti, se v druhé půlce loňského roku začal blížit hranici 15 procent. Takovou hranici doporučuje ČNB bankám. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to uvedl ředitel měnové sekce České národní banky (ČNB) Tomáš Holub.

Holub však dodal, že přesná čísla nejsou ještě k dispozici. Podle dat agentury Moody´s přitom ještě ve druhém čtvrtletí roku 2017 podíl těchto nových hypoték činil v České republice 28 procent.

Banky podle Holuba zpřísnily své úvěrové podmínky. “Boom na hypotečním trhu proto lehce zpomaluje. Ta opatření jsou v nějaké míře účinná, ale na druhou stranu nejsou tak silná, aby nějakým způsobem dramaticky zhoršila přístup k úvěrování. Spíš už ta spirála nemá tendenci neustále zrychlovat,” řekl Holub. V loňském roce vydala ČNB doporučení, které bankám zamezuje poskytovat hypotéku nad 90 procent hodnoty nemovitosti.

ČNB chce větší pravomoc

Ministerstvo financí pracuje na novele zákona o ČNB, která jí má dát více pravomocí ohledně regulace hypoték. Vláda by ji mohla projednat v polovině roku.

Může se stát, že regulací budou hlavně postiženi lidé ze středních vrstev, protože ti se třeba nevejdou do toho limitu. A skončí to tím, že ty byty se budou stále více koncentrovat u lidí, kteří budou stále bohatší a kteří jim je budou za poměrně drahé peníze pronajímat,” řekl Bývalý viceguvernér ČNB a europoslanec Luděk Niedermayer.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *