EUR 24.700

USD 23.056

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 23.056

Hypoteční trh lehce ožívá, co to znamená pro české nemovitosti?

 

Aktuální statistiky naznačily, že český hypoteční trh nalezl dno a lehce ožívá. Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypotéky v celkovém objemu 14 mld. Kč a jejich objem vzrostl meziměsíčně o 16 %. Za to sice může do značné míry sezónnost (červen bývá tradičně jedním z nejsilnějších měsíců v roce), i po očištění však v červnu hypotéky zaznamenaly lehký nárůst (o 3 %) a meziroční pokles poskytnutých hypoték tak zvolnil z květnových více než 40 % na 28 %.

Loading 

Uvidíme, zda to zpomalí pokles cen nemovitostí, které podle dat Eurostatu klesaly na začátku roku 2023 již druhý kvartál v řadě. Z našeho pohledu je zatím oživení na hypotečním trhu příliš křehké a i když pozvolný pokles tržních úrokových sazeb a zrušení pravidla DSTI (posuzování hypoték k čistému příjmu žadatele) může ještě poptávce lehce pomoci, rozpočty značné části českých domácností zatím zůstávají napjaté a těžko si představit v nejbližších měsících výraznější oživení poptávky na realitním trhu. Zvlášť s nástupem léta a tradičním útlumem nákupní aktivity může být realitní trh mělký a ceny zůstat pod tlakem – za celý rok 2023 tak předpokládáme, že ceny nemovitostí zaznamenají poprvé od roku 2013 meziroční pokles.

Na druhé straně zatím nepředpokládáme, že by ceny na českém realitním trhu padaly dlouhou dobu stejně jako v průběhu finanční krize v eurozóně mezi lety 2009 a 2013. Na jedné straně sice rozpočty domácností zůstávají napjaté, na druhé je však třeba vzít v potaz, že problémy se splácením hypoték jsou relativně malé a recese spojená s energetickou krizí zatím nevedla k viditelnějšímu nárůstu nezaměstnanosti. Navíc v reakci na vyšší úrokové sazby a dražší energie a materiály také šlápla na brzdu nabídka – počet stavebních povolení na nové projekty padá meziročně o více než 30 % a o více než 20 % padá dolů i počet nově zahájených rezidenčních staveb.

Právě slabá nabídka může brzdit tlak na pokles cen nemovitostí ve chvíli, kdy jsou cenově pro mladé rodiny vstupující na realitní trh těžko “cenově dostupné”. Druhým faktorem, který může situaci narovnávat je pokračující rychlejší nominální růst mezd v nejbližších letech (o 5-6 %) a rychlejší růst cen nájemného – oba dva faktory mohou ve střednědobém horizontu opět přispět k tomu, že přirozená domácí poptávka po vlastnickém bydlení oživí. To však bude pravděpodobně nejdříve hudba roku 2024 nebo 2025…

Autor: Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance, redakčně upraveno

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *