Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Investoři a spekulanti skupují až polovinu nových bytů

V rukách investorů a spekulantů na růst cen končí třetina až polovina nových bytů. Ukázal to průzkum deníku E15 mezi developery a poradenskými firmami. Jen za loňský rok bylo v Praze podle nejkonzervativnějších odhadů z pěti tisíc prodaných nových bytů koupeno na investici 1 500 bytů.

„Čím blíže centru města, tím se podíl investičních bytů v projektu zvyšuje. Obecně se dá říci, že na investici je pořizováno zhruba třicet až čtyřicet procent nových bytů,“ řekl Petr Hána, realitní manažer v poradenské společnosti Deloitte. „Podíl investičně kupovaných bytů v posledních letech roste,“ dodal ředitel prodeje společnosti Skanska Reality Lukáš Maděra.

Přesné údaje o počtu bytů pořízených na investici neexistují, podle odhadů jejich podíl činí mezi 30 až 50 procenta. Většina investičních bytů slouží k dalšímu pronájmu. Zákazníci nám sice nesdělují, jak své byty hodlají využívat, nicméně jsou určité signály, z nichž můžeme dovozovat, že naprostá většina bytů koupených na investici je určena na dlouhodobý pronájem,“ sdělila Marcela Fialková, mluvčí největšího stavitele bytů Central Group.

Investiční trh s byty by mohly ohrozit přísnější podmínky pro získání hypoték. „Značně by oslabila poptávka, ceny by více stagnovaly, možná by i poklesly, a prodeje by se tím zpomalily,“ uvedl Pavol Bak, vedoucí oddělení malých a středních investic v konzultační firmě JLL.

Podle společnosti Finep se trh poklesu investiční poptávky obávat nemusí. „Dnes na trhu u novostaveb převažují investice bez hypotéky, případně s velmi nízkým poměrem dluhu vůči hodnotě investičních bytů,“ poznamenal mluvčí Finepu David Jirušek.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *