EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Jak překonat inflaci?

 

V průběhu roku 2023 můžete sledovat kontinuální pokles enormně zvýšené inflace. I tak se ale její hodnota stále pohybuje výrazně nad cílem České národní banky. V budoucnu se dá očekávat její další postupné snižování, nicméně ke dvěma procentům se jen tak nevrátí. Právě proto je třeba přemýšlet nad tím, kam úspory a volné prostředky investovat. V případě, že tak člověk neučiní, budou rychle ztrácet svou hodnotu.

Loading 

V dnešní době se nabízí řada vhodných nástrojů, jak zhodnocovat své prostředky. Jedním z nich je využití tak zvaných repo fondů, které s naprosto minimálním rizikem přinášejí zhodnocení přes 6 %. Ty investují do cenných papírů vydávaných ČNB. Vzhledem k aktuální situaci na trhu se ale ukazují jako atraktivní i dluhopisové fondy. Loni tyto instrumenty zažily jeden z nejhorších roků, nicméně nyní se blýská na lepší časy.

Každý investor by měl zpozornět a začít pomalu, ale jistě přesouvat své peníze z peněžního trhu právě do dluhopisů. S tím, jak centrální banky na celém světě (včetně ČNB) začnou snižovat úrokové sazby, se cena dluhopisů požene vzhůru, což je skvělá investiční příležitost pro každého. Bavíme se nyní o dluhopisech státních, případně podílových fondech zaměřených na dluhopisy, ovšem nikoliv o dluhopisech korporátních. U těch je totiž stále poměrně vysoké riziko nesplacení, tedy kreditní riziko.

Právě dluhopisové fondy dokážou skvěle vyvážit nebezpečí, že investor nedostane své peníze zpět, a díky velké diverzifikaci přinášejí klientovi poměrně zajímavý a hlavně stabilní výnos. V dnešní době totiž není problém připisovat u této třídy aktiv výnos pod deset procent. To přitom bylo ještě několik let zpátky takřka nemyslitelné. Některé dluhopisové fondy díky velkému rozložení portfolia tento výnos prakticky garantují v případě, že investor dodrží svůj investiční horizont.

Každý člověk, kterému doma leží úspory pod polštářem nebo v bance na běžném účtu, by měl zvážit, zda své peníze nezačít zhodnocovat. Je totiž věčná škoda přicházet při takové inflaci o své těžce vydělané úspory. Poraďte se proto se svým finančním konzultantem, který zařídí, abyste o své peníze nepřišli a navíc je ještě zhodnotili. Můžete tak začít vést život podle vašich vlastních představ.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přetrvávají nejasnosti ohledně projektové dokumentace po prvním červenci 2024

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazilo do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě podle dosavadního správního postupu a vyhlášek tzv. starého stavebního zákona.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2024

Koupený byt se nájemným splatí v průměru za čtvrt století

Koupit byt a splatit ho nájemným? V České republice to v průměru trvá čtvrtstoletí. V meziročním srovnání si průměrná republiková návratnost polepšila. Ale jen velmi mírně, o necelých 5 měsíců. Průměrný 65metrový byt by se podle modelu z aktuálního nájmu zaplatil za 24,8 roku. Jen pro srovnání – v době předkoronavirové se jednalo o 19,5 […]

Text: redakce hypoindex.cz

02. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *