EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Jak překonat inflaci?

 

V průběhu roku 2023 můžete sledovat kontinuální pokles enormně zvýšené inflace. I tak se ale její hodnota stále pohybuje výrazně nad cílem České národní banky. V budoucnu se dá očekávat její další postupné snižování, nicméně ke dvěma procentům se jen tak nevrátí. Právě proto je třeba přemýšlet nad tím, kam úspory a volné prostředky investovat. V případě, že tak člověk neučiní, budou rychle ztrácet svou hodnotu.

Loading 

V dnešní době se nabízí řada vhodných nástrojů, jak zhodnocovat své prostředky. Jedním z nich je využití tak zvaných repo fondů, které s naprosto minimálním rizikem přinášejí zhodnocení přes 6 %. Ty investují do cenných papírů vydávaných ČNB. Vzhledem k aktuální situaci na trhu se ale ukazují jako atraktivní i dluhopisové fondy. Loni tyto instrumenty zažily jeden z nejhorších roků, nicméně nyní se blýská na lepší časy.

Každý investor by měl zpozornět a začít pomalu, ale jistě přesouvat své peníze z peněžního trhu právě do dluhopisů. S tím, jak centrální banky na celém světě (včetně ČNB) začnou snižovat úrokové sazby, se cena dluhopisů požene vzhůru, což je skvělá investiční příležitost pro každého. Bavíme se nyní o dluhopisech státních, případně podílových fondech zaměřených na dluhopisy, ovšem nikoliv o dluhopisech korporátních. U těch je totiž stále poměrně vysoké riziko nesplacení, tedy kreditní riziko.

Právě dluhopisové fondy dokážou skvěle vyvážit nebezpečí, že investor nedostane své peníze zpět, a díky velké diverzifikaci přinášejí klientovi poměrně zajímavý a hlavně stabilní výnos. V dnešní době totiž není problém připisovat u této třídy aktiv výnos pod deset procent. To přitom bylo ještě několik let zpátky takřka nemyslitelné. Některé dluhopisové fondy díky velkému rozložení portfolia tento výnos prakticky garantují v případě, že investor dodrží svůj investiční horizont.

Každý člověk, kterému doma leží úspory pod polštářem nebo v bance na běžném účtu, by měl zvážit, zda své peníze nezačít zhodnocovat. Je totiž věčná škoda přicházet při takové inflaci o své těžce vydělané úspory. Poraďte se proto se svým finančním konzultantem, který zařídí, abyste o své peníze nepřišli a navíc je ještě zhodnotili. Můžete tak začít vést život podle vašich vlastních představ.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Na co si dát pozor při využití advokátní úschovy peněz při převodu nemovitosti?

Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023

Zlevní od Nového roku byty?

Senátem prošel konsolidační balíček, prezident avizoval přidat svůj podpis. Tento návrh počítá pouze se dvěma sazbami DPH, a to se sníženou sazbou 12 % a základní sazbou 21 %. Znamená to tedy, že byty do 120 m2, které postaví a prodává developer, budou nově zatíženy jen 12% daní. To je o tři procentní body méně, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *