EUR 24.710

USD 23.709

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.710

USD 23.709

Text: Petr Zámečník

18. 05. 2017

0 komentářů

O levné půjčky na bydlení nepřijdeme. ČNB nechává sazby na rekordně nízké úrovni!

 

Levné půjčky na bydlení

Devizové intervence děsily Česko. První jednání bankovní rady však vneslo do současné situace alespoň trochu světla a naděje. O levné půjčky na bydlení Češi zatím nepřijdou. Česká národní banka se rozhodla držet sazby na rekordně nízké úrovni. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stále zůstává na 0,05 procentech. 

O sazby ČNB se odvíjí úroky hypoték i spotřebitelských úvěrů

Ačkoli mají lidé stále naději na levné půjčky a hypoteční úvěry, nemusí jít o dlouhodobě udržitelnou situaci. Pokud ČNB postupem času zvýší základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí sazby půjček a úvěrů pro spotřebitele, mohly by půjčky i hypotéky rekordně zdražit.

V kombinaci s opatřeními, které ČNB plánuje, tak může dojít k tomu, že se značná část klientů bank stane klienty nebankovních společností, kde mají naději na získání půjčky bez registru či úvěru bez doložení příjmů, který banky standardně poskytují.

V bance mi peníze nepůjčí, co mám dělat?

Pokud jste se již nyní dostali do situace, v níž vám banka vzhledem k bonitě či záznamům v registru nepůjčí, nebo tušíte, že podobný problém by vás mohl potkat v budoucnu, existují další možnosti, jak získat peníze na výstavbu či vybavení domácnosti. Jedním z nich je například překlenovací úvěr ze stavebního spoření nebo klasická spotřebitelská půjčka.

Co když zvolím spotřebitelskou půjčku?

Ještě před tím, než pro spotřebitelskou půjčku sáhnete, je potřeba si uvědomit, že jde o nejméně výhodný způsob, jak nové bydlení financovat. Počítejte s vysokými úroky, ale i nižšími částkami k zapůjčení. Ale nic není pouze černé nebo bíle. Oslovíte-li ověřenou nebankovní společnost, můžete požádat o půjčku bez doložení příjmů, u níž nemusíte dokládat potvrzení o příjmech, které vám vydá zaměstnavatel. Věřiteli však zákon ukládá klienta prověřovat. To učiní skrze své interní databáze a na základě toho žádost o půjčku vyhodnotí.

REKLAMA

Průměrná česká rodina na hypotéku nedosáhne

ČNB od 1. 4. 2017 v rámci svého „doporučení“ omezila poskytování 100 % hypoték. Nově se také horlivě diskutuje o zpřísnění podmínek pro žadatele o hypoteční úvěr. ČNB totiž zvažuje, že domácnosti by si nově nemohly půjčit více než pětinásobek ročního příjmu. Zda novela projde v současné podobě je zatím ve hvězdách. V této chvíli je totiž projednávána pouze její technická stránka.

Zvyšování sazeb jako denní chléb

Poprvé začaly sazby hypotečních úvěrů stoupat v lednu letošního roku. Z průměrné sazby, která činila v prosinci roku 2016 1,77 %, se stalo lednových 1,82 %. A jinak tomu není ani v dalších měsících letošního roku. Sazby stoupají vzhůru, ale lidé jsou po levných hypotékách stále lační. Nějaké větší zvyšování sazeb ekonomové předpokládají v polovině tohoto roku nebo na přelomu roku 2018.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Časovaná bomba: nájemníci nebudou mít na doplatky za energie

V posledních měsících dramaticky rostoucí ceny energií budou mít zásadní dopad i na nájemní bydlení. Velká část majitelů těchto nemovitostí má totiž energie napsané přímo na sebe a svým nájemníkům nezměnila výši záloh. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, roční nedoplatky přitom mohou za současné situace i v menším bytě snadno dosáhnout […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

13. 05. 2022

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.