EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Petr Zámečník

18. 05. 2017

O levné půjčky na bydlení nepřijdeme. ČNB nechává sazby na rekordně nízké úrovni!

 

Levné půjčky na bydlení

Devizové intervence děsily Česko. První jednání bankovní rady však vneslo do současné situace alespoň trochu světla a naděje. O levné půjčky na bydlení Češi zatím nepřijdou. Česká národní banka se rozhodla držet sazby na rekordně nízké úrovni. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stále zůstává na 0,05 procentech. 

O sazby ČNB se odvíjí úroky hypoték i spotřebitelských úvěrů

Ačkoli mají lidé stále naději na levné půjčky a hypoteční úvěry, nemusí jít o dlouhodobě udržitelnou situaci. Pokud ČNB postupem času zvýší základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí sazby půjček a úvěrů pro spotřebitele, mohly by půjčky i hypotéky rekordně zdražit.

V kombinaci s opatřeními, které ČNB plánuje, tak může dojít k tomu, že se značná část klientů bank stane klienty nebankovních společností, kde mají naději na získání půjčky bez registru či úvěru bez doložení příjmů, který banky standardně poskytují.

V bance mi peníze nepůjčí, co mám dělat?

Pokud jste se již nyní dostali do situace, v níž vám banka vzhledem k bonitě či záznamům v registru nepůjčí, nebo tušíte, že podobný problém by vás mohl potkat v budoucnu, existují další možnosti, jak získat peníze na výstavbu či vybavení domácnosti. Jedním z nich je například překlenovací úvěr ze stavebního spoření nebo klasická spotřebitelská půjčka.

Co když zvolím spotřebitelskou půjčku?

REKLAMA

Ještě před tím, než pro spotřebitelskou půjčku sáhnete, je potřeba si uvědomit, že jde o nejméně výhodný způsob, jak nové bydlení financovat. Počítejte s vysokými úroky, ale i nižšími částkami k zapůjčení. Ale nic není pouze černé nebo bíle. Oslovíte-li ověřenou nebankovní společnost, můžete požádat o půjčku bez doložení příjmů, u níž nemusíte dokládat potvrzení o příjmech, které vám vydá zaměstnavatel. Věřiteli však zákon ukládá klienta prověřovat. To učiní skrze své interní databáze a na základě toho žádost o půjčku vyhodnotí.

Průměrná česká rodina na hypotéku nedosáhne

ČNB od 1. 4. 2017 v rámci svého „doporučení“ omezila poskytování 100 % hypoték. Nově se také horlivě diskutuje o zpřísnění podmínek pro žadatele o hypoteční úvěr. ČNB totiž zvažuje, že domácnosti by si nově nemohly půjčit více než pětinásobek ročního příjmu. Zda novela projde v současné podobě je zatím ve hvězdách. V této chvíli je totiž projednávána pouze její technická stránka.

Zvyšování sazeb jako denní chléb

Poprvé začaly sazby hypotečních úvěrů stoupat v lednu letošního roku. Z průměrné sazby, která činila v prosinci roku 2016 1,77 %, se stalo lednových 1,82 %. A jinak tomu není ani v dalších měsících letošního roku. Sazby stoupají vzhůru, ale lidé jsou po levných hypotékách stále lační. Nějaké větší zvyšování sazeb ekonomové předpokládají v polovině tohoto roku nebo na přelomu roku 2018.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.