Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Nižších cen nemovitostí se letos nejspíš nedočkáme

Za poslední tři roky vzrostly ceny bytů a domů o několik desítek procent, ale k poklesu nejspíš nedojde. Tedy v případě, že se úrokové sazby hypotečních úvěrů udrží v rozumné výši a Česko nezasáhne vysoká nezaměstnanost.

Starší dvoupokojový byt v Brně stojí více než tři miliony korun. Ještě před třemi lety přitom stál o několik stovek tisíc korun méně. Rychlý růst cen nemovitostí potvrzuje také Index cen bytových nemovitostí Českého statistického úřad. Podle něj v České republice za poslední tři roky vzrostly ceny nemovitostí přibližně o 30 procent.

 „Někteří lidé se snažili porovnávat aktuální ceny bytů a domů s minulostí a s nákupem vyčkávali. Čekali, že ceny klesnou o desítky procent. Realita je ale taková, že ceny nemovitostí v Česku doposud nikdy takto razantně neklesly. Čím déle lidé pořízení nemovitosti odkládali, tím více se jim ve výsledku prodražilo,“ myslí si Miroslav Majer, zakladatel portálu Hyponamiru.cz.

V posledních třech letech rostly s výjimkou Itálie ceny nemovitostí také v ostatních evropských zemích. O desítky procent zdražily například nemovitosti na Islandu, v Irsku, Maďarsku, Litvě, Portugalsku a ve Slovinsku.

„Žádnou katastrofu na trhu s byty a domy rozhodně neočekáváme. V letošním roce může přijít určitá stagnace, maximálně mírná korekce cen nemovitostí, odrážející zpřísnění podmínek pro získání hypotéky,“ dodává Majer. Větší zlevnění nemovitostí může odstartovat až vyšší počet nesplacených hypotečních úvěrů, výrazný růst nezaměstnanosti nebo úrokových sazeb u hypoték.

Zdroj: Tisková zpráva Hyponamiru.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *