Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

O půjčky pro mladé ze Státního fondu rozvoje bydlení není až tak velký zájem. Proč?

Na podporu bydlení mladých lidí do 36 let byla ve Státním fondu rozvoje bydlení pro letošní rok vyčleněna přibližně miliarda korun. Za letošek však fond přidělil prostředky ve výši něco málo přes 400 milionů korun. Zájem není až tak velký, jak bylo předběžně odhadováno. Ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda v této souvislosti hovoří o fiasku programu.

Jedním z důvodů nižšího zájmu mohou být podle Kovandy příznivé úrokové sazby hypoték ve spojení s tím, že se banky snaží nabídnout atraktivní podmínky, aby přilákaly mladou klientelu. Využívají k tomu například nabídku na financování 90 % ceny nemovitosti na prvobydlení, ačkoliv ČNB doporučuje poskytovat hypotéky ve výši maximálně 80 %.

Podmínky čerpání  půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení jsou navíc „poměrně svazující“. Maximální částka, kterou lze takto získat na byt, činí 1,2 milionu korun. Půjčku sice lze kombinovat s hypotékou, avšak při současných cenách nemovitostí a skutečnosti, že 20 % musí mít žadatel ze svých zdrojů, to na průměrný pražský byt rozhodně nepostačuje.

Podle Kovandy to však z makroekonomického pohledu není žádná katastrofa. Nejednalo se totiž o řešení koncepční. „Tím je naopak vzít celou věc z opačného konce, prosadit legislativu usnadňující výstavbu, a tak zajistit, že nabídka bydlení bude moci pružněji reagovat na růst poptávky, což vyvolá kýžený přirozený tlak na pokles cen bydlení a učiní jej pro mladé dostupnějším,“ uzavírá Kovanda.

Zdroj: Kurzy.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *