Neděle 15. září. Svátek má Jolana.

Obcházení pravidel pro hypotéky bude ČNB trestat

Některé banky se snaží obejít doporučení ČNB. Nabízejí možnost dofinancování hypotečních úvěrů nad 80 procent hodnoty nemovitosti jiným úvěrem. ČNB však porušení pravidel nehodlá tolerovat.

Banky, které to dělají, se brzy potkají s naší návštěvou. Je to obcházení, které nebudeme tolerovat. Nebudeme vyhlašovat žádnou amnestii, že je to v pohodě. Nám nejde o opatření jaksi „an sich“, ale jde nám prostě o jeho smysl. Tato klička nás nepřekvapila, očekávali jsme ji. My jsme dokonce banky při jednáních s jejich zástupci upozorňovali, že to budeme sledovat a nebudeme to tolerovat,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

ČNB bude například sledovat triky bank, jako je dofinancování hypotečních úvěrů stavebním spořením. Podle guvernéra se však nejedná o nic dramatického, nejde o obecný trend: „My víme, že takové věci existují, a budeme se na ně zaměřovat. Naštěstí jsme byli dopředu připravení, takže situace není akutní, nehrozí fatální krize. Dílčí bubliny jako Praha tady jsou. Není to zase pupek světa, ani to není srovnatelné se Skandinávií a některými dalšími zeměmi. Právě proto se na to ale soustředíme, pracujeme s tím a budeme s tím pracovat. Proto je ve sněmovně zákon, který nám má umožnit, abychom tato opatření mohli vynucovat, abychom skutečně mohli dbát o finanční stabilitu.“

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *