Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Odlišný způsob úročení prodraží měsíční splátku hypotéky

Méně výhodný způsob úročení hypoték používá Česká spořitelna, Sberbank a Expobank. Odlišný způsob výpočtu úroků z úvěru zvýšuje měsíční splátku hypotéky a v konečném součtu zaplatíte až jednu měsíční splátku navíc. Banky si můžou přijít až na stovky milionů korun.

„Banky si při výpočtu úroků mohou zvolit tzv. standard úročení, jichž jsou různé druhy. Jednou z možností je i standard ACT/360, tedy že klientovi každý den (365 či 366krát v roce) naúčtuje 1/360 úrokové sazby,“ říká analytik společnosti Fincentrum Martin Jurek.

„V praxi to znamená, ze výsledná měsíční splátka v těchto bankách je o trochu vyšší než v ostatních bankách, a to při zachování stejné úrokové sazby a stejné doby splatnosti,“ doplňuje Lucie Drásalová, hypoteční analytička společnosti Partners.

„Používáme způsob úročení ‚skutečný počet dnů/360‘. Tento způsob úročení byl zvolen historicky a jsou tak nastaveny i interní systémy banky,“ uvedla mluvčí Sberbank Hana Drápalová.

Při volbě hypotéky, je proto potřeba posuzovat nejen výši úrokové sazby, ale také roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která odpovídá celkových skutečným nákladům na půjčku.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *