EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

Petr Dufek: Ceny bytů zamířily dolů

 

Podle dnes zveřejněných údajů Eurostatu ceny bytů v ČR začaly v posledním čtvrtletí loňského roku klesat. Ve srovnání s předchozím kvartálem se snížily o 2,2 %, a zaznamenaly tak první pokles za posledních devět let. Pokles cen bytů je nepochybně známkou toto, že měnová restrikce ČNB funguje, i když to chvíli trvá.

Loading



 

V meziročním srovnání byly díky předchozím nárůstům ceny bytů ještě vyšší než v roce 2021, avšak tempo růstu cen už zdaleka nebylo dvouciferné, ale dosáhlo pouze necelých sedmi procent.

Realitní trhy v ČR téměř zamrznul, když začala prudce růst cena peněz, a hypotéky se tak staly méně dostupnějšími. Propad nových úvěrů na bydlení se logicky odrazil v nižší poptávce po bytech a rodinných domech a tlačil i na pokles cen těchto realit. V případě nových nemovitostí developeři šlápli na brzdu a výrazně omezili novou výstavbu. U starších bytů je vidět rovněž slabší nabídka, neboť ochota zlevnit ze strany majitelů není nijak výrazná.

I když snížení cen bytů pokračovalo pravděpodobně i na začátku letošního roku, nejde o nic jiného než o cyklický vývoj. Za posledních deset let totiž byty zdražily o téměř 130 %, takže prostor na korekci v době probíhající recese nepochybně vzniknul. Asi by bylo zvláštní a ve své podstatě nezdravé, kdyby v době pokračujícího hospodářského útlumu inflace na realitním trhu nepolevila.

V každém případě je třeba stále brát v úvahu, že jde o průměrná čísla za celou ČR, za nimiž existují velké regionální rozdíly nejenom v tempu, ale i absolutní výši těchto cen. Proto je třeba brát agregovaná čísla spíše jen jako směr, kterým se trh jako takový ubírá. Zvlášť odlišný pak může být vývoj u bytů a domů s vysokou energetickou spotřebou a rekreačních nemovitostí.

Pokles cen nezaznamenala v závěru roku pouze ČR, ale i dalších 14 zemí EU, některé už podruhé za sebou a v ještě navíc daleko rychlejší. Skoro desetinu na ceně za posledního půl roku ztratily byty v Dánsku, necelých 7 % ve Švédsku a zhruba šest v Německu.

REKLAMA

Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

Aktuální sazby hypoték: Jarní akce letos hypotéky prodražují

Hypoteční banky se ani v květnu do žádných slevových akcí nepustily. Dvě banky naopak úrokové sazby hypotečních úvěrů opět zvýšily. ČNB navíc možná neřekla své poslední slovo. Kdy se zdražování hypoték konečně zastaví?

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

31. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *