EUR 25.230

USD 24.735

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.230

USD 24.735

Podpora stavebního spoření je nově poloviční. Proč se ho stále vyplatí mít?

 

Státní podpora stavebního spoření klesla od začátku ledna 2024 z 10 % uspořené částky na polovinu. Nově se také za určitých podmínek musí státní příspěvky danit. Aktuálně ale mohou klienti stavebních spořitelen získat čistou úrokovou sazbu okolo čtyř procent, a to po celou dobu spoření. Komu se tedy tento produkt stále vyplatí?

Loading



 

Od začátku letošního roku došlo k významným změnám v oblasti stavebního spoření. Státní podpora se snížila z původních 10 % na 5 % z ročních vkladů, maximálně však ze základu 20 000 Kč. To znamená, že maximální roční státní podpora klesla z 2000 Kč na 1000 Kč. Tato změna se týká všech smluv – jak nově uzavřených, tak i těch stávajících.

„I přes snížení státní podpory zůstává stavební spoření atraktivním produktem pro konzervativní investory,“ říká Jana Vaisová, specialistka na úvěry na bydlení ze společnosti FinGO. „Aktuálně mohou klienti získat čistou úrokovou sazbu okolo čtyř procent. Výhodou je, že tato sazba je garantována po celou dobu trvání smlouvy,“ pokračuje.

Další novinkou je zavedení daně z příjmů na vyplacenou státní podporu. Tato daň se však bude týkat pouze podpory přesahující 50 000 Kč, což se většiny klientů nedotkne. „Daň se bude vztahovat pouze na podporu vyplacenou při ukončení smlouvy, nijak se nedotkne průběžně připisovaných částek,“ vysvětluje Jana Vaisová.

Stavební spoření nadále zůstává zajímavou volbou pro ty, kteří hledají jistotu a stabilitu. „V době, kdy se očekává další pokles úroků na spořicích účtech, nabízí stavební spoření atraktivitu v podobě garance neměnné sazby po celou dobu trvání smlouvy. V případě stavebka je tato doba minimálně šest let, což je pro mnoho klientů vítaná jistota zhodnocení na poměrně dlouhou dobu,“ dodává Vaisová.

REKLAMA

Kromě spoření nabízí stavební spořitelny i výhodné úvěry na bydlení. „Klienti mohou využít řádného úvěru s garantovanou sazbou po celou dobu splácení, nebo si založit smlouvu současně s úvěrem a čerpat prostředky na bydlení okamžitě,“ vysvětluje Vaisová.

Novinkou je také zapojení stavebních spořitelen do programu „Oprav dům po babičce“, kde je stanovena maximální úroková sazba 3,5 % p. a. „Tento program představuje výrazně výhodnější alternativu oproti běžným spotřebitelským úvěrům,“ uzavírá Jana Vaisová z FinGO.

I přes změny zůstává stavební spoření atraktivním nástrojem pro konzervativní investory a ty, kteří plánují financovat své bydlení. Nabízí stabilitu, garantované úroky a možnost výhodných úvěrů, což z něj činí stále zajímavou volbu pro široké spektrum klientů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů

Lidé, kteří v posledních měsících loňského roku koupili místo novostavby starší byt, si oproti roku před tím připlatili. Osm zkoumaných měst ukázalo na zahrnutém vzorku starších bytů meziroční zdražení mezi 10 procenty v případě Brna a 20 procenty v případech Ostravy a Ústí nad Labem. Pohyb cen mezi čtvrtletím pak ukázal na zpomalení zdražování, které může být i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *