EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Veronika Hejná

04. 11. 2019

0 komentářů

Pronájem přes Airbnb se už jednotlivcům nevyplácí. Stává se doménou podnikatelů

 

V důsledku proměny trhu sdíleného ubytování se již pronájem vlastních bytů jednotlivcům nevyplatí. Airbnb se stává doménou podnikatelů, kteří nabízí více nemovitostí naráz.

Loading



 

Podle dřívějších analýz může být komerčních nabídek přes Airbnb až osmdesát procent. „Na trhu jsou dva typy subjektů – jednotlivci a pak subjekty s větším počtem nemovitostí,“ uvádí Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. „Fenoménem jsou subjekty, které vlastní větší počet nemovitostí. Opírají se o úspory z rozsahu, dělbu práce a outsourcing služeb spojených se správou a úklidem,“ dodává. Celkový výnos z Airbnb v Praze za předchozí rok přesáhl čtyři miliardy korun.

Existují i speciální správcovské firmy, které se starají o komunikaci, úklid a finanční vypořádání s hosty. „V poslední době se trh krátkodobých pronájmů velmi profesionalizoval. Je to dáno hlavně tím, že řada hostitelů zjistila, jak moc časově a administrativně náročný tento byznys je,“ říká Pavel Nádvorník, šéf správcovské firmy Carebnb. Jen v hlavním městě je správcovských firem přibližně třicet.

Profesionálové vytlačují soukromé osoby, které s Airbnb začali okolo roku 2015. Ač trh stagnuje, nových hostitelů v Praze podle oficiálních vyjádření Airbnb přibývá. Jednotlivce odrazují předepsané povinnosti jako je vedení domovní knihy a hlášení hostů na cizinecké policii. Související náklady mohou pohltit až polovinu výdělku. Proto se mnohdy vyplatí pronajímat nemovitosti spíše dlouhodobě.

Roste také konkurence mezi Airbnb a serverem Booking.com, který začal v posledních letech nabízet ubytování v soukromí. Airbnb reagovala zahájením nabídky pokojů v hotelech a penzionech. „Rostoucí počet tradičních poskytovatelů ubytování začíná využívat Airbnb, a to k oslovení mezinárodní cílové skupiny,“ uvedla mluvčí Airbnb Kirstin MacLeod.

REKLAMA

Zdroj: E15.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *