EUR 24.700

USD 23.043

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.700

USD 23.043

Text: Veronika Hejná

04. 11. 2019

0 komentářů

Pronájem přes Airbnb se už jednotlivcům nevyplácí. Stává se doménou podnikatelů

 

V důsledku proměny trhu sdíleného ubytování se již pronájem vlastních bytů jednotlivcům nevyplatí. Airbnb se stává doménou podnikatelů, kteří nabízí více nemovitostí naráz. 

Podle dřívějších analýz může být komerčních nabídek přes Airbnb až osmdesát procent. „Na trhu jsou dva typy subjektů – jednotlivci a pak subjekty s větším počtem nemovitostí,“ uvádí Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. „Fenoménem jsou subjekty, které vlastní větší počet nemovitostí. Opírají se o úspory z rozsahu, dělbu práce a outsourcing služeb spojených se správou a úklidem,“ dodává. Celkový výnos z Airbnb v Praze za předchozí rok přesáhl čtyři miliardy korun.

Existují i speciální správcovské firmy, které se starají o komunikaci, úklid a finanční vypořádání s hosty. „V poslední době se trh krátkodobých pronájmů velmi profesionalizoval. Je to dáno hlavně tím, že řada hostitelů zjistila, jak moc časově a administrativně náročný tento byznys je,“ říká Pavel Nádvorník, šéf správcovské firmy Carebnb. Jen v hlavním městě je správcovských firem přibližně třicet.

Profesionálové vytlačují soukromé osoby, které s Airbnb začali okolo roku 2015. Ač trh stagnuje, nových hostitelů v Praze podle oficiálních vyjádření Airbnb přibývá. Jednotlivce odrazují předepsané povinnosti jako je vedení domovní knihy a hlášení hostů na cizinecké policii. Související náklady mohou pohltit až polovinu výdělku. Proto se mnohdy vyplatí pronajímat nemovitosti spíše dlouhodobě.

Roste také konkurence mezi Airbnb a serverem Booking.com, který začal v posledních letech nabízet ubytování v soukromí. Airbnb reagovala zahájením nabídky pokojů v hotelech a penzionech. „Rostoucí počet tradičních poskytovatelů ubytování začíná využívat Airbnb, a to k oslovení mezinárodní cílové skupiny,“ uvedla mluvčí Airbnb Kirstin MacLeod.

REKLAMA

Zdroj: E15.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

regulováno Airbnb

Bude Airbnb stále více regulováno?

Airbnb, sdílená platforma pro pronájem bytů v rámci cestovního ruchu, zažilo menší zemětřesení před dvěma lety začátkem koronavirové pandemie. Turisté skokově ubyli, poptávka po krátkodobém ubytování se limitně blížila k nule a majitelé bytů z Airbnb raději nabídli své byty k běžným pronájmům. Jen aby realizovali alespoň nějaké zisky.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Nemovitostní poklad – byt u stanice metra

Ceny bytů v okolí pražského metra rostou, v některých lokalitách i o desítky procent ročně. Například průměrná cena za byt na trase metra A překročila 11 milionů. Post nejdražší zastávky letos získala stanice Staroměstská, kde byty oproti roku 2021 zdražily o 34 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.