EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Půjčky nazeleno: Když chcete být „eko“, banky vám často půjčí výhodněji

 

Šetrný přístup k životnímu prostředí je mantra současnosti. Dobrou zprávou je, že když se rozhodnete přírodě aspoň trochu ulehčit, banky vám mnohdy nabídnou výhodnější podmínky půjček. A zároveň se z jejich strany můžete dočkat třeba i pomoci se žádostí o dotaci.

Loading 


Na téma udržitelné budoucnosti a šetrnosti k životnímu prostředí začínají reagovat už i některé banky. Možná na vás mnohdy výhodnější produkty financování ekologičtějších projektů nevyskočí hned na úvodní webové stránce. Ale věřte, že skutečně existují.

Vždycky záleží na konkrétním poskytovateli, jak má produkty nastavené a které oblasti udržitelnosti jimi pokrývá. Ale v souhrnu si „zelenou půjčku“ můžete vzít například na výstavbu vlastní fotovoltaické elektrárny, na dobíjecí stanici na elektromobil, pořízení elektromobilu nebo plug-in hybridu, na tepelné čerpadlo, rekuperační jednotku, zařízení pro zachytávání dešťové vody nebo pro recyklaci tzv. šedé vody, na zateplení domů nebo nová okna… Možností je skutečně spousta a obvykle se pojí s pobídkami v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (jehož součástí je i Dešťovka) nebo Elektromobilita.

Výhodnějšími podmínkami to nekončí

Kromě toho, že se zelenou půjčkou získáte úvěr s nižším úrokem než u běžné půjčky na cokoli, se vám samozřejmě investice do šetrného bydlení a elektromobility z dlouhodobého hlediska vyplatí. Finance vložené do ekologičtějšího řešení se vrátí třeba v podobě úspor na energiích nebo vodě, a pak už budete jen šetřit.

I tak ale projděte nabídky bank a ostatních poskytovatelů a nekývněte hned na tu první. I mezi jednotlivými možnostmi existují citelné rozdíly. Ta nejvýhodnější zelená půjčka vám přitom může celou situaci značně ulehčit.

REKLAMA

Banka vám pomůže i s dotační administrativou

Jak už zaznělo, na mnoho „zelených“ projektů můžete čerpat i dotaci (a po jejím zpětném proplacení třeba předčasně splatit právě zapůjčené peníze). Pokud vás děsí byrokracie se žádostí spojená, pak vězte, že i v tomto banky dokážou pomoci.

Popisek: Čerpat dotaci na nákup elektromobilu zatím jako soukromá osoba nemůžete. Stát vám ale přispěje na pořízení dobíjecí stanice.

Když si správně vyberete, bankéř vás provede celým procesem od první konzultace projektu až po podání žádosti. Zároveň vám dokáže i poradit, který projekt je pro vás vhodný, co všechno si připravit, aby to vyšlo „na první dobrou“, a také vám pomůže najít správného dodavatele řešení. I to některé tuzemské banky skutečně umí.

3 příklady, kdy můžou zelená půjčka i dotace pomoci

Jak už bylo napsáno, výhodnější půjčku si můžete vzít na spoustu ekologicky zaměřených projektů. A společně s ní se ucházet o dotaci. Procentní podíl nebo konkrétní částka, kterou v rámci dotace získáte, se pak liší v závislosti na konkrétním projektu. Pro inspiraci pro vás máme 3 příklady.

Nákup dobíjecí stanice pro elektromobil a plug-in hybrid

Ačkoli je svět nakloněn přechodu na pohon elektřinou, možnost získat dotaci přímo na nákup elektromobilu nebo některého druhu hybridu je značně omezený. Ještě v roce 2021 se mohly právnické osoby těšit, že si na dotaci sáhnou a vyplatí se jim tak pořídit firemní automobil poháněný aspoň do značné míry elektrickou energií. Teď už je ale patrné, že došlo k odkladu.

Pokud si ale chcete přece jen vůz částečně nebo úplně poháněný elektřinou koupit, můžete využít výhodnější zelené půjčky a pak získat dotaci z programu Nová zelená úsporám na pořízení dobíjecí stanice, a to ve výši maximálně 30 000 Kč na jeden dobíjecí bod, přičemž na jeden rodinný dům mohou připadnout maximálně dva dobíjecí body. Čerpat se dá tedy nejvýše 60 000 Kč.

REKLAMA

Pro bytové domy je to ještě trochu jinak. V tomto případě je možné čerpat 45 000 Kč na dobíjecí stanici, stropem je pak částka vynásobená počtem bytů v konkrétním bytovém domě.

Popisek: Šetření přírodních zdrojů jde obvykle ruku v ruce i s úsporou finanční.

Pořízení fotovoltaické elektrárny

Větší soběstačnost a nižší míra závislosti na energii ze sítě vede nejednoho majitele rodinného domu k pořízení solárních panelů. Do výroby vlastní elektřiny je třeba nejprve zainvestovat, dotace ale může zpětně pokrýt až 50 % všech nákladů na pořízení fotovoltaiky, ale maximálně 200 000 Kč na jeden rodinný dům. Čím je elektrárna výkonnější, tím vyšší je dotace.

O dotaci na fotovoltaickou elektrárnu může žádat každý vlastník dokončeného rodinného domu. A pozor, vyplatí se kombinovat – například fotovoltaiku s pořízením dobíjecí stanice pro elektromobil nebo se zateplením domu; výše dotace se tím může ještě citelně navýšit a doba návratnosti investice se zkrátí. Možných kombinací je samozřejmě více.

Provedení zateplení rodinného domu

Zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u stávajících rodinných domů včetně zimních zahrad je další možností, jak být eko a na svůj záměr získat dotaci, případně čerpat půjčku. Týká se i výměn oken, dveří a dalších stavebních otvorů.

Žadatelem může být každý vlastník stávajícího rodinného domu a získat může až 50 % způsobilých výdajů nebo maximálně 650 000 Kč. Čím kvalitnější je zateplení, tím vyšší je podpora. Zásadní podmínkou je ale to, že žádost o stavební povolení daného domu byla podána před 1. červencem 2013.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *