EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Rezidenční trh ožívá a prodeje nových bytů rostou. Central Group letos zahájí stavbu dalších 1600 bytů

 

Po velkém propadu v prodejích bytů ve druhé polovině loňského roku bytový trh letos výrazně ožívá. V prvním čtvrtletí se prodeje nových bytů v Praze zvedly o pětinu a dále rostou. Central Group letos očekává až o polovinu vyšší prodeje než v loňském roce. Proto už do výstavby připravuje dalších zhruba 1600 nových bytů v šesti různých lokalitách v Praze. Investiční náklady této nové výstavby dosahují téměř 6,5 miliardy korun.

Loading 

Loňský rok byl ve znamení výrazného propadu bytového trhu, kdy se prodeje nových bytů v Praze meziročně snížily o 60 %. Důvodem byly zejména drahé hypotéky, jejichž úroky se zvýšily téměř na trojnásobek, a ČNB navíc zavedla jejich striktní regulaci. Situace na trhu se loni velmi zkomplikovala – zatímco prodeje bytů se výrazně snížily, stavební náklady v souvislosti s válkou na Ukrajině a tím vyvolané krize vyletěly prudce nahoru.

Central Group se připravuje na další prodejní boom

Na vzniklou krizovou situaci investoři reagovali tím, že zastavili nebo odložili většinu připravovaných projektů. Také Central Group loni na podzim ohlásil odklad výstavby a prodeje více než 700 nových bytů ve svých velkých projektech Parková čtvrť v Praze 3 a Tesla Hloubětín v Praze 9. Nyní, s oživením na bytovém trhu, však Central Group jako první z investorů opět začíná masivní novou výstavbu.

„Poptávka po nových bytech se letos výrazně oživila. A během příštích dvou let se dá očekávat postupné snižování úroků hypoték až k psychologické hranici 3 %. To už se měsíční splátka hypotéky zhruba vyrovná měsíčnímu nájemnému. V té době předpokládáme nový výrazný prodejní boom, na který chceme být připraveni. Proto už nyní chystáme masivní novou výstavbu 1600 nových bytů,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Ceny od stavebních dodavatelů budou letos nižší

Největšími projekty, pro které letos Central Group vybere stavební dodavatele, jsou 2. etapa Tesly Hloubětín s 360 byty a 2. etapa Parkové čtvrti s 370 byty. Zcela novou lokalitou pro výstavbu pak bude velký projekt Harfa Living v Praze 9, kde Central Group bude vybírat stavební firmy pro tři bytové domy s celkem 610 byty. Dalšími lokalitami připravovanými do výstavby jsou pak Chodovec, Dolní Počernice a Háje, dohromady s 270 novými byty.

REKLAMA

„Stavebnictví je nyní ve výrazném poklesu, a proto očekáváme, že se nám letos se stavebními dodavateli podaří dohodnout podstatně výhodnější ceny, než kolik požadovali v loňském krizovém roce. Díky tomu, že nemáme žádné úvěry, budeme jedni z velmi mála investorů, kteří v této specifické době budou začínat stavět nové projekty,“ vysvětluje Kunovský.

Nižší stavební náklady jsou nutným předpokladem proto, aby se nová bytová výstavba mohla ve větším opět rozběhnout. Investoři totiž nyní mají extrémně drahé financování a také musí pro podporu prodeje pracovat s různými nákladnými marketingovými bonusy. Aby jim ekonomicky dávalo smysl stavět, musí dojít k výraznějšímu snížení stavebních nákladů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *