EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Rezidenční trh ožívá a prodeje nových bytů rostou. Central Group letos zahájí stavbu dalších 1600 bytů

 

Po velkém propadu v prodejích bytů ve druhé polovině loňského roku bytový trh letos výrazně ožívá. V prvním čtvrtletí se prodeje nových bytů v Praze zvedly o pětinu a dále rostou. Central Group letos očekává až o polovinu vyšší prodeje než v loňském roce. Proto už do výstavby připravuje dalších zhruba 1600 nových bytů v šesti různých lokalitách v Praze. Investiční náklady této nové výstavby dosahují téměř 6,5 miliardy korun.

Loading 

Loňský rok byl ve znamení výrazného propadu bytového trhu, kdy se prodeje nových bytů v Praze meziročně snížily o 60 %. Důvodem byly zejména drahé hypotéky, jejichž úroky se zvýšily téměř na trojnásobek, a ČNB navíc zavedla jejich striktní regulaci. Situace na trhu se loni velmi zkomplikovala – zatímco prodeje bytů se výrazně snížily, stavební náklady v souvislosti s válkou na Ukrajině a tím vyvolané krize vyletěly prudce nahoru.

Central Group se připravuje na další prodejní boom

Na vzniklou krizovou situaci investoři reagovali tím, že zastavili nebo odložili většinu připravovaných projektů. Také Central Group loni na podzim ohlásil odklad výstavby a prodeje více než 700 nových bytů ve svých velkých projektech Parková čtvrť v Praze 3 a Tesla Hloubětín v Praze 9. Nyní, s oživením na bytovém trhu, však Central Group jako první z investorů opět začíná masivní novou výstavbu.

„Poptávka po nových bytech se letos výrazně oživila. A během příštích dvou let se dá očekávat postupné snižování úroků hypoték až k psychologické hranici 3 %. To už se měsíční splátka hypotéky zhruba vyrovná měsíčnímu nájemnému. V té době předpokládáme nový výrazný prodejní boom, na který chceme být připraveni. Proto už nyní chystáme masivní novou výstavbu 1600 nových bytů,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Ceny od stavebních dodavatelů budou letos nižší

Největšími projekty, pro které letos Central Group vybere stavební dodavatele, jsou 2. etapa Tesly Hloubětín s 360 byty a 2. etapa Parkové čtvrti s 370 byty. Zcela novou lokalitou pro výstavbu pak bude velký projekt Harfa Living v Praze 9, kde Central Group bude vybírat stavební firmy pro tři bytové domy s celkem 610 byty. Dalšími lokalitami připravovanými do výstavby jsou pak Chodovec, Dolní Počernice a Háje, dohromady s 270 novými byty.

„Stavebnictví je nyní ve výrazném poklesu, a proto očekáváme, že se nám letos se stavebními dodavateli podaří dohodnout podstatně výhodnější ceny, než kolik požadovali v loňském krizovém roce. Díky tomu, že nemáme žádné úvěry, budeme jedni z velmi mála investorů, kteří v této specifické době budou začínat stavět nové projekty,“ vysvětluje Kunovský.

REKLAMA

Nižší stavební náklady jsou nutným předpokladem proto, aby se nová bytová výstavba mohla ve větším opět rozběhnout. Investoři totiž nyní mají extrémně drahé financování a také musí pro podporu prodeje pracovat s různými nákladnými marketingovými bonusy. Aby jim ekonomicky dávalo smysl stavět, musí dojít k výraznějšímu snížení stavebních nákladů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *