EUR 24.665

USD 21.109

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.665

USD 21.109

Text: Veronika Hejná

06. 09. 2021

Stavby se prodražují. Mnozí lidé nemají peníze na dokončování rozestavěných projektů

 

„Stavební firmy preferují práce na větších projektech. Ty jsou často zadávány veřejným sektorem v oblasti inženýrských staveb. Naopak menší soukromé zakázky jsou vytěsňovány, protože na ně chybí výrobní kapacity,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

„Stavebním firmám se nedaří dodržovat schválené rozpočty, protože dochází k rychlému zdražování materiálů. To může vést k nedokončení mnoha projektů, u kterých dojdou finanční zdroje. Do problémů se dostávají hlavně lidé, kterým banky odmítají navyšovat hypoteční úvěry,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Stavební produkce v červenci letošního roku zaznamenala meziroční růst o 0,5 procenta. Pokles o 2,2 procenta hlásí pozemní stavitelství, kde chybí stavební dělníci ze zahraničí i základní materiály. Naopak produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,8 procenta. Zvýšená investiční aktivita veřejného sektoru přitom částečně vytěsňuje soukromé zakázky. Stavební firmy totiž většinou preferují práce na větších projektech jako jsou infrastrukturní stavby.

Stavební úřady v červenci vydaly 7 635 stavebních povolení. To bylo o 2,9 procenta více než před rokem. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 87,9 miliardy korunu. Výrazný meziroční nárůst hodnoty povolených staveb o 128,9 procenta byl způsoben především vydáním stavebního povolení na trasu D pražského metra. Počet zahájených bytů v červenci meziročně vzrostl o 30,2 procenta. Počet dokončených bytů pak vzrostl o 11,8 procenta.

Na realitním trhu se intenzivně projevuje nedostatečná nabídka bytů, která je vyvolána dlouhodobě špatně fungujícími stavebními předpisy. Nedostatek logicky vyvolává prudký růstu cen. Ten byl navíc akcelerován rekordní situací na hypotečním trhu, kde bylo rozpůjčováno zhruba dvojnásobné množství prostředků oproti obvyklému stavu. Přebytek peněz valící se z hypotečního na realitní trh skokově navyšuje ceny nemovitostí a zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Hypoteční olympiáda – “93 tisíc čistého ” aneb nemovitosti mimo dosah střední třídy

Průměrná výše nové hypotéky v Česku dosáhla podle ČNB téměř 4 miliony korun. Klíčová otázka ale zní: jak velkou část rozpočtu tahle částka ukrojí? Podle dat ČNB je průměrná dluhová služba u nových hypoték na úrovni 38 % příjmů. Aby se domácnost vešla do tohoto průměru, musela mít čistý měsíční příjem přes 93 tisíc korun. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 07. 2025

Komentář: Tři nevyužité možnosti, jak krizi bydlení efektivně zmírnit

Problémy s finančně nedostupnými byty i nájmy mají letos výrazný potenciál promluvit do výsledků voleb. I s ohledem na globální změny je bytová krize jedním z nejdůležitějších domácích politických témat. Existuje ale několik kroků k jejímu zmírnění, na kterých lze pracovat již nyní.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 07. 2025

Ceny nemovitostí v EU svižně zdražují, Česko zůstává výrazně nad průměrem

Ceny bytových nemovitostí pokračují ve svižném zdražování napříč Evropskou unií. Široký index, který bere v potaz nejen ceny bytů, ale také rodinných domů a souvisejících pozemků, vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 5,7 %. Mezi jednotlivými státy unie však panují významné rozdíly – zatímco v Portugalsku zdražují nemovitosti tempem 16,3 %, ve Finsku ceny lehce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 07. 2025