EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Stavební práce v Česku stále zdražují, velké stavby přesto mohou vyjít levněji

 

Špatné zprávy pro drobné i velké investory přichází už hodně dlouho ze sektoru stavebnictví, kde růst cen stále neskončil. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v dubnu meziročně zdražily o dvě procenta, což je o něco více než v březnu. Naopak stavební materiál zlevnil o 1,5 procenta. Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).

Loading 

Stavební náklady tak nadále rostou, rodinný dům se nyní s porovnání se situací před třemi roky prodraží až o milion korun. U velkých bytových domů či rozsáhlé infrastruktury jsou náklady vyšší o desítky i stovky milionů korun. Je tak jasné, že se za stejné peníze postaví méně bytů, silnic i železnic.

Tristní situace mnohem více zasáhla malé investory, kteří nedosáhnou na hromadné slevy. Ti i nadále musí počítat s vyššími rozpočty. Naopak u velké výstavby už stavební společnosti přistupují na ceny, o kterých by ještě loni ani nejednaly. Pro zájemce o nové bydlení je to dobrá zpráva, protože se na trh postupně dostávají cenově dostupnější nové byty. Díky výstavbě rozsáhlých rezidenčních areálů za příznivější ceny by se mohla dostupnost vlastního bydlení opět o něco zlepšit.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *