Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Stavební úřady stojí v cestě soběstačným domům

V České republice je čím dál tím větší zájem o stavby, které jsou nezávislé na inženýrských sítích. Takovéto stavby jsou ale v naší zemi stále ještě neobvyklé, proto se potýkají s úřady. Lidé mají problém získat stavební povolení, protože úřady připojení domu k takovýmto sítím vyžadují. 

V České republice se objevuje čím dál tím víc zájemců o soběstačné domy. „My jsme zvolili cestu změny územního plánu. Stavební úřad náš projekt označil jako takzvaný ostrovní dům, který s napojením na sítě nepočítá,“ vysvětluje zakladatel projektu Český soběstačný dům Pavel Podruh.

Tiskový mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček se pro E15 vyjádřil, že pokud objekt splní požadavky vyplývající z vyhlášky o obecných požadavcích na stavby, především ty týkající se bezpečnosti, lze ho realizovat i bez napojení na sítě.

Je možné, že na některých úřadech člověk ale s takovouto stavbou nepochodí. „Domnívám se, že stejně jako v mnoho jiných záležitostech i v tomto případě, se situace odvíjí od toho, jak je konkrétní stavební úřad otevřený,“ vyjádřil se zakladatel projektu Pavel Podruh.

O soběstačnou architekturu má podle Pavla Podruha má zájem čím dál tím víc lidí. Projekty dostupné na internetu si stáhlo za tři roky kolem 35 tisíc lidí.

Zdroj: E15

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *