EUR 25.035

USD 22.935

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.035

USD 22.935

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

06. 09. 2022

Na poskytovatele krátkodobého ubytování si posvítí stavební úřady. Hrozí až půlmilionová pokuta

 

Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo metodiku pro stavební úřady, podle níž mají posuzovat užívání bytů a domů pro krátkodobé ubytovací služby typu Airbnb. Pokud provozovatel krátkodobého ubytování porušuje stavební zákon, hrozí mu až půlmilionová pokuta.  

Loading



 

Byt či dům a krátkodobý pronájem

Již v minulosti ombudsman Stanislav Křeček hovořil o povinnosti ubytovatelů u krátkodobého ubytování zajistit změnu účelu užívání nemovitosti, jsou-li k ubytování využívány nemovitosti určení k bydlení.

„Na ubytovací služby se například vztahují přísnější pravidla v oblasti požární ochrany,“ vysvětluje Stanislav Křeček. „A problém je tady i z pohledu stavebního zákona, protože využívat místa určená k trvalému bydlení na krátkodobé pronájmy hotelového typu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím dané stavby, je nezákonné,“ dodává ombudsman.

Účel užívání stavby

Stavební zákon stanoví, že změna v užívání (včetně změny v účelu užívání) musí být v souladu s územně plánovací dokumentací, s cíli a úkoly územního plánování, s obecnými požadavky na výstavbu, veřejnými zájmy a zvláštními právními předpisy. Proto má každá stavba své účelové určení.

„Byt, či rodinný dům nelze samovolně využívat k poskytování ubytovacích služeb, neboť tím ze strany vlastníka stavby dochází k užívání stavby v rozporu s jejím účelovým určením,“ připomíná Ministerstvo pro místní rozvoj v metodickém materiálu.

REKLAMA

Ke změně v užívání zákon je podle stavebního zákona nutný souhlas nebo povolení stavebního úřadu, které se vydává na základě oznámení vlastníka nemovitosti. Platí však, že změna v užívání nesmí odporovat příslušným stavebním předpisům.

Kontrolní prohlídka na základě podnětu

Podnět k šetření stavebního úřadu může dát buď živnostenský úřad, anebo kdokoliv jiný (např. soused, městská policie nebo jiná osoba). Stavební úřad pak může prověřit příslušnou projektovou a další dokumentaci. V souladu s ustanovením § 132 odst. 2 stavebního zákona může úřad při kontrole užívání stavby k vymezenému účelu provést též kontrolní prohlídku.

Zjistí-li úřad, že vlastník stavbu užívá k jinému než povoleném účelu, vyzve vlastníka stavby, aby činnost ukončil. Jestliže vlastník v nepovoleném užívání pokračuje, stavební úřad užívání stavby zakáže. Vlastník však může situaci vyřešit tak, že požádá o změnu užívání – rekolaudaci, o tom jej stavební úřad zároveň poučí.

„Nejsou-li splněny podmínky pro vydání souhlasu, stavební úřad rozhodne usnesením, že oznámenou změnu v užívání projedná v řízení; oznámení se pak považuje za žádost,“ připomíná Ministerstvo pro místní rozvoj.

O změnu v užívání nemůže stavební úřad rozhodnout z moci úřední. Nepožádá-li tak vlastník o změnu, smí stavbu využívat jen v souladu s povoleným účelem. V opačném případě ho úřady mohou pokutovat za přestupek, výše pokuty pak může dosáhnout až půlmilionu korun.

„Vydaná metodika MMR pro stavební úřady a její uplatňování může pomoci účinně zabránit tomu, aby se velké množství bytů, zejména v centru Prahy, změnilo v hotelové apartmány, což má negativní dopad na ceny bydlení, a navíc způsobuje vylidňování centra města a obtěžuje stávající obyvatele, kteří trvale v domech bydlí,“ komentuje vydání metodiky pražská radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

ceny nemovitostí na konci roku

Jak realizovat příjem z pronájmu

Máte prázdnou nemovitosti a jejím pronájmem si chcete přivydělat. V základě máte dvě možnosti, jak si zajistit pravidelný příjem z pronájmu této nemovitosti. Můžete ji pronajmout dlouhodobě. Nebo krátkodobě v rámci ubytovacích služeb.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 04. 2024

Příjem z nemovitosti

Příjem z nemovitosti: Pronájem nebo podnikání?

Příjem z pronájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem. Pokud ho realizujete jako fyzická osoba, je jeho zdanění velmi jednoduché a při správně zvoleném režimu zdanění ani nebudete platit daň z příjmu. Oproti tomu je příjem z krátkodobého ubytování vždy považován za podnikání, podmínky pro jeho realizaci jsou přísnější a na dani často zaplatíte víc než […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 01. 2024