EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Stavebnictví meziměsíčně opět kleslo

 

České stavebnictví se stále nedokáže odrazit ode dna. Stavební produkce sice v září podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o 1,9 procenta, ale to jen kvůli velmi nízké srovnávací základně z loňského roku. Aktuální kondici sektoru lépe ukazuje meziměsíční srovnání. Podle něj byla stavební produkce v září o 0,2 procenta nižší než v srpnu.

Loading 

Stavební úřady během letošního devátého měsíce vydaly o 10,2 procenta stavebních povolení méně než před rokem, jejich hodnota ale vzrostla 11,2 procenta. I tato statistika jasně ukazuje, že stavby jsou mnohem dražší než loni.

Bytová výstavba za září hlásí poměrně pozitivní čísla. Stavební firmy v rámci celé ČR v září zahájily stavbu 3127 bytů, což je meziročně o slušných 24,6 procenta více. V tomto roce jde spíše o anomálii a první výraznější meziroční růst. Nelze z toho dělat žádné optimistické závěry. Tím spíše, když se bytů staví stále velmi málo.

Například v Praze ČSÚ eviduje od začátku roku jen 3390 bytů zahájených v rámci nové výstavby. To je velmi málo a nestačí to na přirozenou obnovu a doplnění bytového fondu. Na to je podle mnoha analýz potřeba stavět minimálně deset tisíc nových bytů ročně. Takovým číslům se letos ani zdaleka nepřiblížíme. Tím spíše, že letos bylo hned několik měsíců, kdy se zahájilo méně než sto nových bytů. Nejhorší byl z tohoto pohledu květen, kdy stavební firmy v Praze zahájily stavbu pouhých 48 nových bytů.

Lídrem bytové výstavby tak zůstává Středočeský kraj, který už dlouho supluje nedostatečnou výstavbu v hlavním městě. Statistici ve středních Čechách letos napočítali už 4046 nově zahájených bytů. Slušně se daří bytové výstavbě i na jižní Moravě, kde se letos začalo stavět už 3748 nových bytů.

Statistiky o počtu stavebních povolení a hodnotě povolených staveb odhalují a potvrzují hlavní problém českého stavebnictví současnosti. Tím jsou extrémně vysoké ceny stavebních prací a materiálu. Není divu, že stavební produkce klesá, mnoho investorů stavby odkládá jednoduše proto, že už se jim ekonomicky nevyplatí.

REKLAMA

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *