EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Stavebnictví meziměsíčně opět kleslo

 

České stavebnictví se stále nedokáže odrazit ode dna. Stavební produkce sice v září podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o 1,9 procenta, ale to jen kvůli velmi nízké srovnávací základně z loňského roku. Aktuální kondici sektoru lépe ukazuje meziměsíční srovnání. Podle něj byla stavební produkce v září o 0,2 procenta nižší než v srpnu.

Loading 

Stavební úřady během letošního devátého měsíce vydaly o 10,2 procenta stavebních povolení méně než před rokem, jejich hodnota ale vzrostla 11,2 procenta. I tato statistika jasně ukazuje, že stavby jsou mnohem dražší než loni.

Bytová výstavba za září hlásí poměrně pozitivní čísla. Stavební firmy v rámci celé ČR v září zahájily stavbu 3127 bytů, což je meziročně o slušných 24,6 procenta více. V tomto roce jde spíše o anomálii a první výraznější meziroční růst. Nelze z toho dělat žádné optimistické závěry. Tím spíše, když se bytů staví stále velmi málo.

Například v Praze ČSÚ eviduje od začátku roku jen 3390 bytů zahájených v rámci nové výstavby. To je velmi málo a nestačí to na přirozenou obnovu a doplnění bytového fondu. Na to je podle mnoha analýz potřeba stavět minimálně deset tisíc nových bytů ročně. Takovým číslům se letos ani zdaleka nepřiblížíme. Tím spíše, že letos bylo hned několik měsíců, kdy se zahájilo méně než sto nových bytů. Nejhorší byl z tohoto pohledu květen, kdy stavební firmy v Praze zahájily stavbu pouhých 48 nových bytů.

Lídrem bytové výstavby tak zůstává Středočeský kraj, který už dlouho supluje nedostatečnou výstavbu v hlavním městě. Statistici ve středních Čechách letos napočítali už 4046 nově zahájených bytů. Slušně se daří bytové výstavbě i na jižní Moravě, kde se letos začalo stavět už 3748 nových bytů.

REKLAMA

Statistiky o počtu stavebních povolení a hodnotě povolených staveb odhalují a potvrzují hlavní problém českého stavebnictví současnosti. Tím jsou extrémně vysoké ceny stavebních prací a materiálu. Není divu, že stavební produkce klesá, mnoho investorů stavby odkládá jednoduše proto, že už se jim ekonomicky nevyplatí.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *