Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Stavebnictví se vrátilo k dvoucifernému růstu. Bytová výstavba v Praze ale stále zaostává

Stavebnictví se v březnu opět vrátilo k dvoucifernému růstu. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla stavební produkce v Česku o 11,6 procenta. Počet zahájených bytů se zvýšil o 62,4 procenta. Praha však stále zaostává.

Počet zahájených bytů vzrostl v Česku v prvním čtvrtletí na 4 224 bytů. „Nicméně o tom, že jde o nový trend, je velmi předčasné hovořit. Může totiž jít jen o rozjezd několika málo větších projektů, který měsíční statistiky dokáže velmi snadno rozhodit,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

V hlavním městě se během prvních třech měsíců roku začalo stavět pouze 922 bytů v bytových domech. Zároveň se ale prodalo více než 1 100 nových bytů. Více se začalo stavět nejen ve Středočeském kraji (1 733 bytů), ale i v Jihomoravském kraji (1 515 bytů).

„Pomoci by mohl vznik specializovaného stavebního úřadu pro větší stavby, který připravuje pražský magistrát. Ten by koncentroval největší odborníky, kterým by nedělalo problém rychle rozhodnout o stavbách se stovkami bytů. Dělali by to totiž pravidelně, takže by to pro ně nebylo nic nového a neznámého. A menší stavební úřady v jednotlivých městských částech by měly více času na řešení drobnějších staveb lokálního významu. Je to podobné jako ve zdravotnictví, kde jednodušší zákroky zvládnou i doktoři v okresních nemocnicích a složitější operace provádí odborníci v nadregionálních specializovaných centrech. Tento princip by se více než hodil i pro stavebnictví,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *