EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Stavebnictví v černých číslech

 

Dnes zveřejněná data o stavební výrobě naznačují, že se tomuto odvětví ve druhém čtvrtletí letošního roku dařilo. V červnu opět rostla výstavba v rámci pozemního i inženýrského stavitelství, v útlumu tak pokračovala pouze výstavba nových bytů.

Loading 

Produkce celého stavebnictví se v reálném vyjádření vrátila na úroveň roku 2019. V inženýrském stavitelství, které žije především z veřejných zakázek byla vyšší ve srovnání s průměrným měsícem posledního předcovidového roku o 6,5 %.

V pozemním stavitelství, které se věnuje výstavbě domů a komerčních nemovitostí je stále pod touto úrovní. Vzhledem k redukovaným plánům developerů nejsou nižší výsledky této části odvětví až takovým překvapením. Rostoucí korunové a zvláště pak eurové úrokové sazby zasahují do rentability nových projektů, takže nabádají k vyšší obezřetnosti.

Bytová výstavba nepřekvapivě dál klesá. Trend jejího zpomalování je patrný už od loňského jara, kdy investoři začali brzdit ve svých plánech v důsledku zhoršujícího se vývoje ekonomiky i vysokých cen stavebních materiálů. To nepochybně stabilizuje celý trh a vytvoří i tlak na zlevnění vstupů.

Letošním výsledkem stavebnictví bude nejspíš kladná nula. S ohledem na předchozí recesi a následnou stagnaci hospodářství to vlastně může být ještě docela dobrý výsledek. Zajistit ho může další přísun peněz do projektů financovaných z fondů EU vč. tzv. fondu obnovy.

Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *