EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Stavebnictví v černých číslech

 

Dnes zveřejněná data o stavební výrobě naznačují, že se tomuto odvětví ve druhém čtvrtletí letošního roku dařilo. V červnu opět rostla výstavba v rámci pozemního i inženýrského stavitelství, v útlumu tak pokračovala pouze výstavba nových bytů.

Loading 

Produkce celého stavebnictví se v reálném vyjádření vrátila na úroveň roku 2019. V inženýrském stavitelství, které žije především z veřejných zakázek byla vyšší ve srovnání s průměrným měsícem posledního předcovidového roku o 6,5 %.

V pozemním stavitelství, které se věnuje výstavbě domů a komerčních nemovitostí je stále pod touto úrovní. Vzhledem k redukovaným plánům developerů nejsou nižší výsledky této části odvětví až takovým překvapením. Rostoucí korunové a zvláště pak eurové úrokové sazby zasahují do rentability nových projektů, takže nabádají k vyšší obezřetnosti.

Bytová výstavba nepřekvapivě dál klesá. Trend jejího zpomalování je patrný už od loňského jara, kdy investoři začali brzdit ve svých plánech v důsledku zhoršujícího se vývoje ekonomiky i vysokých cen stavebních materiálů. To nepochybně stabilizuje celý trh a vytvoří i tlak na zlevnění vstupů.

Letošním výsledkem stavebnictví bude nejspíš kladná nula. S ohledem na předchozí recesi a následnou stagnaci hospodářství to vlastně může být ještě docela dobrý výsledek. Zajistit ho může další přísun peněz do projektů financovaných z fondů EU vč. tzv. fondu obnovy.

Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *