EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Tempo obsazování skladů zpomaluje

 

Až půl roku i déle čeká na nájemce řada nových skladů postavených na spekulativní bázi. V Česku dlouhé roky nevídaný jev doprovází v některých regionech dokonce i mírný pokles průměrných nájmů. Pokud se k tomu připočtou prodlužující se nájemní prázdniny, rostoucí neobsazenost a rozšiřující se podnájmy, vše ukazuje na to, že 3. kvartál potvrdil změnu vývoje tuzemského trhu průmyslových prostor – zpomalení tempa. Na základě indikativních dat to vyplývá z analýzy české realitní a poradenské společnosti 108 REAL ESTATE. Hrubá poptávka dosáhla ve sledovaném období od července do září celkem 158 867 m², čistá poptávka pouze 122 186 m². Jedná se o rekordně nízký čtvrtletní výsledek, nejhorší za poslední nejméně 4 roky.

Loading 

Jediný údaj zůstává překvapivě konstantní: aktivita developerů, kteří nadále avizují 1,3 milionu čtverečných metrů rozestavených logistických a výrobních hal. Celková plocha průmyslových prostor k pronájmu dosáhla 11,80 mil. m² poté, co bylo ve třetím čtvrtletí dokončeno 346 tisíc m² nových ploch. „Na straně nájemců vidíme velkou obezřetnost s ohledem na nejistý vývoj automobilového průmyslu, což platí pro Česko i Německo. Částečně to souvisí s přechodem na elektroauta, kde tradičním automobilkám sílí konkurence. Doložit to lze uvolněním prvních průmyslových prostor kolem Mladé Boleslavi, s čímž už jsme se opravdu dlouho nesetkali,“ říká Jakub Holec, ředitel 108 REAL ESTATE.

Možná i s ohledem na značný objem rozestavěných průmyslových prostor poradci 108 REAL ESTATE zaznamenali ve 3. čtvrtletí ochotu developerů nabízet k pronájmu i části hal a vycházet vstříc s kratší dobou nájemních vztahů. Vidíme na trhu dělení větších prostor na jednotky kolem 2 000 m² a nájemní smlouvy na 3 roky. To je velká změna,“ konkretizuje vývoj Matěj Indra, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí ve 108 REAL ESTATE. V případě podnájmů prostory nejčastěji pro třetí strany uvolňují logistické společnosti.

Na pronajímatele dopadl v posledních měsících souběh hned několika negativních faktorů. K těm hlavním patří setrvalý propad poptávky ze strany tuzemských spotřebitelů a zákazníků. To se projevilo na poklesu čisté poptávky, kdy ve 3. čtvrtletí bylo mezikvartálně pronajato bezmála o 54 % méně průmyslových ploch, o 42 % méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Poradci ze 108 REAL ESTATE registrují i pokles objemu tendrů ze strany logistických společností. „Dle všeho Češi šetří nejvíce ze všech zemí v EU. Zatím neumíme odhadnout, zda jde o odloženou spotřebu, anebo dlouhodobý trend, kdy si produkty své kupující už nenajdou,“ vysvětluje Michal Bílý, vedoucí oddělení průzkumu trhu ve 108 REAL ESTATE. K dalším negativním vlivům jednoznačně patří vysoká konkurence polského trhu. Ten je flexibilnější, atraktivnější z hlediska ploch i nákladů spojených s pronájmem, disponuje moderní dopravní infrastrukturou, do které navíc plynou další investice, a navíc disponuje i pracovní silou.

To vše vede k rostoucí neobsazenosti průmyslových prostor v České republice. Zatím nejde o dramatické, skokové zvýšení, ale jde opět o signál změny na trhu. Míra neobsazenosti dosáhla na konci září celkem 2,67 % včetně prostor ve stavu shell & core, to představuje 314 827 m² moderních průmyslových ploch. Bez prostor ve stavu shell & core dosáhla míra neobsazenosti celkem 2,19 % s 258 563 m². Obava pronajímatelů se promítá i do vstřícnější cenové politiky, a to navzdory stále vysoké ceně úvěrů.

REKLAMA

V České republice se růst nájemného v podstatě zastavil, ale i tak není trh v současnosti schopný cenově konkurovat Polsku. Průměrné nájemné v České republice dosáhlo 6,07 EUR za m². Nejvyšší nájemné dosahuje v hlavním městě Praze až 8,00 EUR za m². “Regionální i kvalitativní rozdíly jsou ale značné. Někde kleslo nejvyšší dosahované nájemné, jinde nejnižší – znát je to v Jihočeském, Karlovarském nebo Pardubickém kraji. Naopak okolí Plzně, Olomouce anebo Ústí nad Labem šlo s cenami mírně nahoru,“ vypočítává Michal Bílý.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *