Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Vysoká poptávka po bytech bude i nadále držet ceny nahoře

Ceny za nové byty rostou každý měsíc raketovým tempem vzhůru. Poptávka po nových bytech je daleko vyšší než nabídka, proto analytici ani neočekávají, že by ceny bytů měly v nejbližší době klesat.

V hlavním městě překonala cena za metr čtvereční poprvé hranici 90 tisíc korun. Za vysokými cenami může převážně kombinace několika faktorů:

  • nové menší a levnější byty jsou velmi rychle vyprodány, tím pádem pak na trhu zbývají větší a dražší,
  • nové projekty jsou každý měsíc o něco dražší,
  • na trh přichází více menších, ale dražších projektů v centru, a mnohem méně projektů levnějších, které dříve vznikaly jako větší celky na perifériích Prahy.

Aktuálně se blížíme kritické vyprodanosti celého trhu, v letošním březnu a dubnu se v nabídce objevilo o 25 procent méně nových bytů než v loňském roce a dokonce téměř o 40 procent méně než předloni. Květen je na tom ještě hůře. Aktuálně je v celé Praze v nabídce pouze 738 dokončených bytů, 2000 je rozestavěných s dokončením do jednoho až dvou let. Odhadem za dva roky bude dokončeno 1337 bytů, které jsou ale zatím pouze na papíře,“ vysvětluje Milan Roček, šéf serveru CenovaMapa.org, jenž dlouhodobě analyzuje vývoj na bytovém trhu.

Zdroj. E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *