EUR 25.175

USD 24.301

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.175

USD 24.301

Za tři čtvrtletí zapsal SOLUS do negativního registru nový dluh po splatnosti u 79 tisíc fyzických osob

 

Tlak na platební morálku spotřebitelů podle dat SOLUS i nadále roste. Od začátku roku do konce září zapsaly členské společnosti do negativního Registru fyzických osob SOLUS nový dluh po splatnosti u 79 tisíc spotřebitelů. U 37 tisíc z nich již v daném okamžiku SOLUS evidoval jiný dluh po splatnosti. Zbylých 42 tisíc osob v dané chvíli žádný záznam v registru nemělo, do vážných potíží s úhradou svých závazků se tak dostali tito spotřebitelé až v letošním roce.

Loading



 

 „Více než polovina spotřebitelů, u kterých byla v průběhu letošního roku zapsána do negativního registru SOLUS informace o nové dlužné částce po splatnosti, v posledních dvanácti měsících své závazky řádně splácela. Nejde o osoby, které své závazky notoricky neplatí, a projevuje se tak zřejmě i růst životních nákladů a vyčerpání finančních rezerv těchto spotřebitelů,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Celkový počet občanů s dluhem po splatnosti zapsaným v Registru fyzických osob SOLUS se během třetího čtvrtletí snížil pouze o 2 tisíce osob na 406 tisíc. Zastavil se také pokles dlužné částky po splatnosti, která zůstala na úrovni 30,7 miliardy korun.

 „Ještě před 15 lety bylo v registru zapsáno více než milion občanů s dluhem po splatnosti. Počet těchto osob s rozvojem odpovědného úvěrování stále ještě klesá. Ať již z důvodu ukončení vymáhání pohledávek na straně věřitelů, nebo z důvodu úhrady dluhu na straně klienta. K mírnému poklesu celkového počtu evidovaných osob tak dochází stále i přesto, že v současné době rostou počty nových záznamů v registru u spotřebitelů, kteří v poslední době potížím s úhradou svých závazků nečelili,“ uvedl Jan Stopka.

Zásadně se nezměnil ani podíl dlužníků na celkovém počtu obyvatel ČR – ve 2. čtvrtletí došlo k poklesu pouze o tři setiny procenta na 4,53 %. Zastavení poklesu počtu dlužníků signalizuje i meziroční srovnání tohoto ukazatele. Ke konci září 2022 bylo v registru zapsáno 4,9 % dospělých občanů ČR.

REKLAMA

 „Zdá se, že z hlediska celkového počtu osob zapsaných v negativním registru SOLUS se po řadě let poklesů blížíme k dosažení pomyslného dna. Úroveň mezi třemi a pěti procenty dlužníků zapsaných v negativních registrech je srovnatelná s registry ve vyspělých zemích Evropy,“ doplnil Jan Stopka.

Podíl osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích

Sdružení SOLUS spojuje v úsilí o odpovědné úvěrování více než 50 společností. Ty poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Loni se objem hypoték téměř zdvojnásobil

Za celý rok 2024 poskytly banky nové hypoteční úvěry v hodnotě 228 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst o 83 %. Spolu s refinancovanými úvěry za 47 miliard Kč dosáhl celkový objem hypotečního trhu 275 miliard Kč, což je výrazný růst oproti 150 miliardám v roce 2023. Vyplývá to z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 01. 2025

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *