EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Osobní bankrot a hypotéka? Nevěšte hlavu

 


 

Každou insolvenci neboli osobní bankrot musí schválit soud. Jenže co návrh, to individuální situace. Problém má například pan Karel z Prahy, který se dostal do finančních problémů a chce podat návrh na oddlužení. Ale nechce přijít o byt, který je zajištěný zástavním právem. Kdyby věřitelé trvali na prodeji nemovitosti. Pan Karel s rodinou by neměli kam jít.

Návrh na oddlužení by dotyčný dlužník určitě podat měl. Současně by také ale bylo dobré, aby kontaktoval věřitele ještě před podáním návrhu na oddlužení. Při troše štěstí se dají s věřitelem domluvit na podmínkách, za kterých by v případě insolvence nedal návrh na prodej nemovitosti.

„V případě, že panu Karlovi bude povoleno oddlužení plněním splátkového kalendáře, pak se oddlužení a splátkový kalendář vztahuje jen na nezajištěné věřitele. S insolvenčním řízení je spojen i ten účinek, že nesplatné pohledávky se stávají splatnými. Proto banka jako zajištěný věřitel může úvěr zesplatnit a navrhnout insolvenčnímu správci zpeněžení bytu jako předmětu zástavy i přes povolené oddlužení, protože do něho není zahrnuta,“ vysvětluje Lukáš Jícha z exekutorského úřadu Přerov.

Problém je, že v případě osobního bankrotu, bude žít oddlužený pět let jen ze životního minima. Ostatní peníze půjdou na splátky dluhů. Když věřitel kývne na to, aby se nemovitost neprodávala, bude po panu Karlovi pravděpodobně chtít hradit splátky tak, jak bylo dohodnuto v úvěrové smlouvě. Ze životního minima tedy bude muset platit, jak výdaje na živobytí, tak ještě splátku hypotéky.

V současné době je spíše pravidlem, že výše hypotéky přesahuje hodnotu bytu. Proto pokud budete dluh na hypotéce během oddlužení splácet dle smlouvy, dá se předpokládat, že se s bankou domluví na pokračování v hypotečním úvěru. Jejím zájmem je totiž splácený úvěr a spokojený klient. Tuto věc by měl pan Karel ale s bankou projednat předem, aby nebyl nepříjemně překvapen,“ dodává Jícha.

Kolik je životní minimum?

je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.

Životní minimum závisí na počtu osob žijících v jedné domácnosti.

Částky životního minima v Kč za měsíc:

pro jednotlivce

3 410

pro první osobu v domácnosti

3 140

pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem

2 830

pro nezaopatřené dítě ve věku

     do 6 let

1 740

     6 až 15 let

2 140

     15 až 26 let (nezaopatřené)

2 450

Životní minimum je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti.

Zdroj: MPSV

Osobní bankroty už nejsou nic neobvyklého

V květnu bylo podáno 208 návrhů na bankrot obchodních společností a 828 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů. Je to o 38 návrhů na bankrot obchodních společností a 140 návrhů na bankrot fyzických podnikatelů méně než v dubnu. Nižší počet vyhlášených bankrotů podnikatelských subjektů a návrhů na ně byl ovlivněn i nižším počtem pracovních dnů v květnu,“ uvedla analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Vaše příběhy nás zajímají
Máte zajímavou zkušenost? Stalo se vám něco nepříjemného v souvislosti s bydlením? Napálil vás někdo? Napište nám na redakce@hypoindex.cz.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *