EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

17. 05. 2023

0 komentářů

Ekospol podporuje záchrannou stanici pečující o holuby, aktuálně se stará o dvě stovky ptáků

 

O dvě stovky holubů se aktuálně stará záchranná stanice provozovaná spolkem Holubi v nouzi, která vyrůstá na tisícimetrovém pozemku v pražských Bohnicích. Ten bezplatně poskytla developerská společnost Ekospol. V provozu jsou zatím čtyři velké voliéry a jeden holubník sloužící k přirozené regulaci holubí populace. Holubi jsou jedním z mála živočišných druhů schopných žít ve městech v blízkosti člověka, který se je přesto snaží často velmi brutálně vypudit. Podobným nehumánním řešením má holubí stanice zabránit.

Loading 

 „Holubi jsou jedni z prvních živočichů, které člověk domestikoval, a zároveň zůstávají jedním z posledních zástupců živočišné říše, kteří jsou schopní žít ve městech v blízkosti člověka. Svou přítomností zvyšují biologickou rozmanitost jinak vyprahlých betonových měst. Přesto je stále mnoho lidí považuje za přítěž a volá po jejich plošné likvidaci, což považuji za barbarství,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec, který je vystudovaný molekulární biolog a genetik.

Boj proti holubům se často nese pod falešnou záminkou, že tito ptáci přenáší nemoci. „Jako vystudovaný genetik a doktor přírodních věd mohu s klidem říci, že to je naprostý nesmysl. Bavíme-li se pouze o nemocech přenášených na člověka, tak pravděpodobnost takové nákazy od holuba je asi desetkrát až stokrát nižší, než pravděpodobnost, že se nakazíte v pouhé blízkosti od úplně cizího člověka v místech s hustou koncentrací lidí, například v divadle, na koncertě nebo na fotbalovém stadionu,“ zdůrazňuje Korec.

Jednu z možností, jak přemnožené holubi humánně regulovat, představují městské holubníky podobné tomu, který vyrostl v pražských Bohnicích. „Zkušenosti z mnoha evropských měst ukazují, že tato metoda dlouhodobě funguje a je udržitelná. Ošetřovatelé holubům v městských holubnících odeberou vejce a vymění je za atrapu. Tím dokáží holubí populaci efektivně regulovat, na rozdíl od odstřelů, při kterých zranění ptáci často bolestivě umírají i mnoho dnů, či odchytu do klecí s následným usmrcováním plynem. Výzkumy ve Švýcarsku navíc prokázaly, že usmrcování těmito způsoby vede pouze k omlazení populace. V městských holubnících mají holubi pravidelný přísun potravy a vody, což je důvod, který je do holubníku přitáhne i z dalekého okolí a udrží je, aby zde zůstali. Ošetřovatelé navíc pravidelně kontrolují zdraví holubů a zajišťují jim veterinární péči. Holubi jsou tak zcela zdraví,“ doplňuje Korec z Ekospolu.

Právě kvalitní strava a veterinární péče jsou velmi nákladné. „Staráme se hlavně o hendikepované ptáky z pražské záchranné stanice, kde měli být utraceni, čemuž se nám podařilo zabránit. Hlavně veterinární náklady však jsou velmi vysoké. Díky Ekospolu u nás nalezlo domov a potřebnou péči mnoho zraněných zvířat, která byla odsouzena ke zbytečné smrti. Umožníme jim dožít život spokojeně a v klidu. Aktuálně se chystáme vytvořit další sbírku, abychom mohli rozšířit kapacitu a vybudovat vnitřní zázemí pro naše holubí pacienty,“ říká Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Kromě finanční podpory na transparentní účet 2402140726/2010 spolek poptává nepotřebnou stavební buňku či nepojízdný karavan. Právě v nich by mělo vzniknout vnitřní zázemí.

Uvítali bychom také nádrž na vodu a samozřejmě šikovné ruce dobrovolníků s velkým srdcem, které bije pro holuby jako ta naše,“ dodává Brabencová. Bližší informace o fungování spolku i dalších aktualitách naleznou zájemci na webu www.holubivnouzi.cz.

REKLAMA

Projekt městských holubníků podporuje také táborská zoologická zahrada, kterou Ekospol podporuje jako generální sponzor.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Prodeje nových bytů jsou v Praze stále pod dlouhodobým průměrem

Pražský trh s novými byty, který v loňském roce propadl nejhlouběji v historii, letos vykazuje o něco lepší čísla. Přesto se o nějakém výraznějším oživení mluvit nedá, prodeje totiž zůstávají pod dlouhodobým průměrem. Developeři v hlavním městě během třetího čtvrtletí letošního roku prodali celkem 990 nových bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 10. 2023

Hrozivá situace – v hlavním městě se v srpnu začalo stavět jen 85 bytů

Katastrofální situace zůstává v Praze, kde se během srpna začalo stavět pouhých 85 bytů. Zdálo by se, že horší už to být nemůže. Přesto srpen není z tohoto pohledu nejhorší měsícem letošního roku. Toto nelichotivé prvenství stále drží květen, kdy Český statistický úřad (ČSÚ) v Praze evidoval v rámci zcela nové výstavby jen 48 zahájených bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *