EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

11. 05. 2023

0 komentářů

Evropský factoringový trh rostl loni o necelou pětinu, pomaleji než v ČR

 

Podle statistik EU Federation for the Factoring and Commercial Finance Industry vzrostl evropský factoringový trh v minulém roce o 19 % a dosáhl hodnoty 2,4 bilionu eur (přibližně 56 bilionu Kč). Objem postoupených pohledávek v České republice za stejné období stoupnul dokonce o 22 % (286 miliard Kč). Podíl tuzemských factoringových transakcí na evropských statistikách se pohybuje okolo půl procenta. To zdaleka neodpovídá velikosti a významu české ekonomiky v rámci EU.

Loading 

„Factoring zažívá na Starém kontinentu mimořádně dobré časy. To platí i o českém trhu. Přesto podíl factoringu na HDP u nás představuje pouze 4 % v ČR, zatímco v EU se tento podíl pohybuje okolo 10 %. Vzhledem k provázanosti naší ekonomiky na EU to, podle mého názoru, jasně signalizuje další prostor pro růst factoringu v Čechách. Jednoznačně se potvrzuje, že v ekonomicky těžších dobách roste zájem i o ošetřování platebního rizika a profesionální správu pohledávek. Díky tomu začíná využívat factoring, jako standartní nástroj provozního financování, stále více firem,“ uvedl Karel Nováček, předseda představenstva Factoring České spořitelny.

Největší podíl na evropském factoringovém trhu mají – Francie (18 %), Německo (16 %), Velká Británie (15 %), Itálie (12 %), Španělsko (11 %) a Polsko (4 %).

Z celkového objemu evropského factoringu v roce 2022 připadla poprvé v historii více než polovina objemu na bezregresní factoring (53 %). U této formy postoupení pohledávky přechází riziko nezaplacení faktury na factoringovou společnost. Podíl regresního factoringu, kdy při nezaplacení pohledávky zůstává riziko na straně klienta, činil zbylých 47 %. Růst bezregresního factoringu v minulém roce je důsledkem zvýšené nejistoty v ekonomice. Řada firem se snažila minimalizovat případná rizika s využitím tohoto finančního nástroje.

Stále více firem si uvědomuje, že factoring je komplexní služba, která nabízí víc než jen financování pohledávek před jejich splatností. Factoringové společnosti odkoupené pohledávky spravují a inkasují, což přináší úspory v personální a administrativní oblasti a fakticky mění fixní náklady na zaměstnance na variabilní náklad za nakupovanou službu. Factoringová společnost také může svým klientům garantovat, že za své pohledávky dostanou vždy zaplaceno.

Factoring v ČR nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené také v Asociaci factoringových společností.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Daň z nemovitosti: Odvoláváme, co jsme slibovali, zato budeme pravidelně valorizovat

Zapomeňme na výrok současného ministra financí Zbyňka Stanjury ze srpna 2021, kdy v rámci předvolební kampaně Dáme Česko dohromady prohlašoval, že: „Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na […]

Text: Milan Vodička

Foto: Pixabay

15. 05. 2023

Bitcoin za barák: Budoucnost v realitách je blockchain technologie

O pojmech jako kryptoměna, blockchain a NFT jste už pravděpodobně slyšeli. Dávno už to nejsou pouhá módní slova. Společnost Blockchain.com, která poskytuje finanční služby v oblasti kryptoměn, vyhodnotila, že každý den je provedeno více než 300 000 potvrzených transakcí s kryptoměnami. Tyto digitální měny založené na blockchainu ovlivňují všechna odvětví, včetně toho realitního. A nouze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

28. 04. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *