EUR 25.325

USD 23.280

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.325

USD 23.280

11. 05. 2023

0 komentářů

Evropský factoringový trh rostl loni o necelou pětinu, pomaleji než v ČR

 

Podle statistik EU Federation for the Factoring and Commercial Finance Industry vzrostl evropský factoringový trh v minulém roce o 19 % a dosáhl hodnoty 2,4 bilionu eur (přibližně 56 bilionu Kč). Objem postoupených pohledávek v České republice za stejné období stoupnul dokonce o 22 % (286 miliard Kč). Podíl tuzemských factoringových transakcí na evropských statistikách se pohybuje okolo půl procenta. To zdaleka neodpovídá velikosti a významu české ekonomiky v rámci EU.

Loading



 

„Factoring zažívá na Starém kontinentu mimořádně dobré časy. To platí i o českém trhu. Přesto podíl factoringu na HDP u nás představuje pouze 4 % v ČR, zatímco v EU se tento podíl pohybuje okolo 10 %. Vzhledem k provázanosti naší ekonomiky na EU to, podle mého názoru, jasně signalizuje další prostor pro růst factoringu v Čechách. Jednoznačně se potvrzuje, že v ekonomicky těžších dobách roste zájem i o ošetřování platebního rizika a profesionální správu pohledávek. Díky tomu začíná využívat factoring, jako standartní nástroj provozního financování, stále více firem,“ uvedl Karel Nováček, předseda představenstva Factoring České spořitelny.

Největší podíl na evropském factoringovém trhu mají – Francie (18 %), Německo (16 %), Velká Británie (15 %), Itálie (12 %), Španělsko (11 %) a Polsko (4 %).

Z celkového objemu evropského factoringu v roce 2022 připadla poprvé v historii více než polovina objemu na bezregresní factoring (53 %). U této formy postoupení pohledávky přechází riziko nezaplacení faktury na factoringovou společnost. Podíl regresního factoringu, kdy při nezaplacení pohledávky zůstává riziko na straně klienta, činil zbylých 47 %. Růst bezregresního factoringu v minulém roce je důsledkem zvýšené nejistoty v ekonomice. Řada firem se snažila minimalizovat případná rizika s využitím tohoto finančního nástroje.

Stále více firem si uvědomuje, že factoring je komplexní služba, která nabízí víc než jen financování pohledávek před jejich splatností. Factoringové společnosti odkoupené pohledávky spravují a inkasují, což přináší úspory v personální a administrativní oblasti a fakticky mění fixní náklady na zaměstnance na variabilní náklad za nakupovanou službu. Factoringová společnost také může svým klientům garantovat, že za své pohledávky dostanou vždy zaplaceno.

Factoring v ČR nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené také v Asociaci factoringových společností.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *