Středa 21. srpna. Svátek má Johana.

Nevýhodná půjčka? 3 + 1 tipy, jak z ní ven!

08.02.2016 03:02 Tisková zpráva:

Půjčka bohužel nejsou boty, které můžete vrátit, když doma zjistíte, že vám vlastně nevyhovují. Tím, že s bankou či nebankovní společností uzavřete půjčku, podepisujete smlouvu s určitými podmínkami, která nejde jen tak shodit ze stolu. Navíc to, že je s půjčkou něco v nepořádku, obvykle zjistíte až při první splátce nebo v tom horším případě ještě později, když se dostanete do potíží se splácením.

Výhodná či nevýhodná?

Na konci roku 2015 Češi podle České národní banky dlužili téměř 1,4 biliónu korun, ale jaké procento z těchto úvěrů by se dalo klasifikovat jako nevýhodných? “To bohužel nelze přesně říci, jelikož výhodnost či nevýhodnost půjčky není pevně stanovený parametr. Obvykle se výhodnost určuje podle hodnoty RPSN (roční procentní sazby nákladů),” vysvětluje Pavla Rýznarová z portálu Ušetřeno.cz. Hodnota RPSN nám, zjednodušeně řečeno, říká celkové procento, které ročně za půjčku přeplatíme. Obecně pak platí, že čím nižší RPSN, tím výhodnější půjčka. O tom, kolik úvěrů můžeme považovat za nevýhodné pak podle Rýznarové napoví fakt, že zájem o produkty refinancování a konsolidace, které primárně řeší problém nevýhodných a špatně zvolených úvěrů, vzrostl u bank v posledních letech o 70 %.

1. Refinancování – vyměňte starou půjčku za novou

Refinancování spočívá v tom, že nahradíte jeden již existujícího úvěru úvěrem zcela novým. Jde o to, že nová banka za vás uhradí starý nevýhodný úvěr a vy začnete splácet úvěr nový, který bude výhodnější. Vše za vás vyřeší nová banka, takže je to jednoduché řešení. “Refinancování je dobrá volba pro každého, kdo už půjčku má, ale není spokojený s jejími podmínkami. Ať už jsou problémem vysoké poplatky, nevýhodný úrok či špatné jednání společnosti,” vysvětluje finanční specialistka Pavla Rýznarová z Ušetřeno.cz. Výsledkem refinancování by mělo být celkové zlevnění půjčky. Obvykle dojde ke snížení úroku a ve výsledku může být úspora i v řádu desetitisíců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *