EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

18. 07. 2016

0 komentářů

Nový doba úvěrová neznamená automatické bezpečí spotřebitelů, na řadě je ČNB a Policie

 


 

„Nový zákon o spotřebitelském úvěru je skutečným krokem dopředu – po mnoha desetiletích zásadně mění úvěrový trh, a to ve prospěch spotřebitelů. Negativně se dotkne především nepoctivých poskytovatelů úvěrů, umožní lepší dohled nad těmi poctivými a také vymahatelnost práva v této oblasti,“ říká Zdeněk Soudný za projekt Navigátor bezpečného úvěru.

Upozorňuje ale zároveň, že podpisem zákona presidentem republiky a jeho vstoupením v platnost se mnoho problémů samo nevyřeší. „Samozřejmě očekáváme, s jakou metodikou přijde Česká národní banka, která bude mít na starosti dohled nad těmi úvěrovými společnostmi, které projdou přísným sítem. Rádi bychom touto cestou také apelovali na Ministerstvo vnitra České republiky, aby důkladně připravilo příslušníky Policie České republiky na boj s lichváři, kteří sice již budou stát zcela jednoznačně mimo zákon, obáváme se ale, že svých vysokých výdělků se přesto nebudou chtít vzdát,“ varuje Soudný. Jak dodává, bylo by na místě, aby příslušníci Policie České republiky dostali důkladné školení v dané  problematice a aby hned od počátku dbali na dodržování zákona a nekompromisně postihovali ty, kdo jej budou porušovat.

Zákon, jak také podotýká Soudný, nebude funkční ani tehdy, pokud se o jeho platnosti a obsahu nedozví sami spotřebitelé. Stát by měl nyní investovat finanční prostředky do edukativní kampaně, která by spotřebitelům jasně a srozumitelně vysvětlila, za jakých pravidel a u koho si spotřebitelé mohou finanční prostředky, ale také to, jak se bránit, pokud již naletěli lichvářům.

„Ministerstvo financí by mělo věnovat čas i finanční prostředky na to, aby v osvětové kampani naučili spotřebitele ochrany a výhod, které jim nový zákon dal, adekvátně využít. Jedině tak se vize zákona – tedy skutečná nová doba úvěrová, bezpečná pro spotřebitele, stane realitou,“ dodává Soudný. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Hypoteční párty skončila, financování „drinků“ už je bez slevy

I když dnes trhy či komentátoři spekulují o snížení úrokových sazeb, aktuální bankovní rada má jasno. Sazby zůstanou tam, kde jsou. Někdejší představy o tom, že ve druhé polovině letošního roku nastoupí pozvolné snižování sazeb, vzalo za své. Současná cena peněz v Česku má být adekvátní, komunikován je slib stability.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

15. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *