EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

15. 05. 2024

0 komentářů

Specializovanému financování vévodily v prvním čtvrtletí osobní vozy, jejich financování rostlo o 17 procent

 

V prvním čtvrtletí letošního roku poskytly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) firmám, podnikatelům a spotřebitelům finanční prostředky v objemu přes 67 miliard korun. Meziročně to znamená růst o tři čtvrtě miliardy korun. Nejvyšší růst zaznamenaly členské společnosti ČLFA v oblasti financování osobních automobilů, naopak u strojů a zařízení došlo k poklesu. Menší aktivitu zaznamenaly také factoringové společnosti při financování obchodních pohledávek svých klientů.

Loading 

Klientům z řad firem a podnikatelů poskytli členové ČLFA v 1. čtvrtletí financování v objemu 60 mld. Kč, tedy stejný objem jako v 1. čtvrtletí 2023. Naopak financování zboží a služeb pro spotřebitele vzrostlo meziročně o 10 % na 7 mld. Kč.

„Klienti členských společností v prvním čtvrtletí více investovali do dopravních prostředků. Růst je patrný zejména u nových osobních vozů, kde vzrostl meziročně objem financování o více než 17 %. Se spuštěním dotačního programu Záruka Elektromobilita očekáváme v následujících měsících výrazný růst zájmu o elektromobily a tedy i růst podílu těchto vozů na celkovém objemu financování,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

Do objemů investic a financování se promítá tlak na český průmysl způsobený mimo jiné potížemi německé ekonomiky. „Zatímco v minulém roce objem poskytnutého specializovaného financování členy ČLFA do strojů a zařízení ještě rostl o dvě procenta, v prvním čtvrtletí letošního roku se propadl o 15 %,“ doplnila Jana Hanušová.

Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly finanční společnosti sdružené v ČLFA za první čtvrtletí letošního roku celkem 22 miliard korun (meziročně +10 %). Z toho 15 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel (+13 %). Díky financování členskými společnostmi ČLFA bylo zakoupeno 17 869 nových osobních vozidel.

REKLAMA

Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do března 2024 financování v objemu necelých 7 miliard korun, meziročně o 15 % méně. Ke konci března 2024 spravovaly členské společnosti ČLFA 913 tisíc aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 296 mld. Kč.

Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR (AFS ČR), byly postoupeny pohledávky za celkem 66 miliard Kč (meziročně -4 %).

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 34 členských společností ze sektoru mimobankovního financování. V oblasti podnikatelského financování reprezentují více než 84 % trhu, u spotřebitelského financování je to 81 % trhu. U factoringu více než 80 % trhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *