EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

15. 12. 2022

0 komentářů

Spotřebitelské financování v Evropě si v prvním pololetí udrželo dynamický růst

 

Evropské nebankovní společnosti, zastoupené v asociaci Eurofinas, poskytly v prvním pololetí 2022 nové půjčky v objemu 249 miliard eur, což představuje meziroční nárůst téměř o 14 %. Zástupcem České republiky v Eurofinas je Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), jejíž členové za prvních šest měsíců letošního roku financovali podnikatelské investice a úvěry pro domácnosti v objemu 2,7 miliardy eur (+14,7 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021).

Loading 

„Za letošní rok předpokládá Eurofinas růst soukromé spotřeby o 3,7 %, v příštím roce pak stagnaci. To se s největší pravděpodobností promítne i do vývoje spotřebitelského financování. I přesto jeho význam pro spotřebitele i celou ekonomiku poroste. Důležité strukturální změny, které musíme v Evropě provést, nedotáhneme do úspěšného konce bez dostupného specializovaného financování,“ uvedla Jana Hanušová, členka představenstva Eurofinas a předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

K neobvyklé situaci na evropské úrovni došlo u financování osobních automobilů. Zatímco objem finančních produktů poskytnutých na zakoupení nového vozu v úvodních šesti měsících podle statistik Eurofinas stagnoval na 22,6 miliardy eur, financování použitých vozů prudce stouplo o více než pětinu na 31,5 miliardy eur. ČLFA ve stejném období zaznamenala pokles financování nových osobních automobilů formou spotřebitelského financování o 10,6 % na 1,8 miliardy Kč, u použitých naopak růst o tři procenta na 2,1 miliardy Kč.

K růstu nově poskytnutých úvěrů v prvním pololetí letošního roku došlo podle Eurofinas u všech kategorií osobní spotřeby, zejména u revolvingových úvěrů. Revolvingový úvěr včetně kreditních karet zaznamenal nejvyšší nárůst o 27,0 % ve srovnání s prvním pololetím loňského roku. Spotřebitelské úvěry vzrostly o 24,2 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023

Na jaká úskalí můžete narazit při instalaci tepelných čerpadel?

Hlavním důvodem pro výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo je v případě českých spotřebitelů úspora nákladů. Výběr, koupě a instalace tohoto zařízení může přinášet i jisté nepříjemnosti. To odhalil mystery shopping, který se uskutečnil ve čtyřech zemích, kromě České republiky také na Slovensku, ve Slovinsku a ve Španělsku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

19. 09. 2023

Podle vlády má hypoteční turistika skončit. Je to dobře?

Žijeme v době, kdy si dlužník vcelku bez starostí sjedná s bankou víceletý hypoteční úvěr. Klidně s víceletou fixací sazby a ceny peněz. Znalý dlužník v pozici spotřebitele ví, že zákon o spotřebitelském úvěru stojí na jeho straně – úvěr bude moci podle stávající praxe refinancovat před dobou refixace jen s administrativním poplatkem. Stávající praxe to umožňuje. […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

10. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *