EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Odškodnění za úraz na chodníku může zhatit i špatná obuv

 

Letošní zima je zima s velkým Z. Sníh, mráz, led, plískanice, prostě leden jako z pohádky. Co ale není, jako z pohádky jsou úrazy, které se mohou leckomu přihodit na zledovatělém chodníku. Pád je rychlý, kdežto na odškodnění si počkáte dlouho. Jestli ho vůbec dostanete.

Loading 


Podvrtnuté kotníky, zlomeniny, otřesy mozku, ale i problémy s páteří. To jsou důvody, proč sanitky v mrazivém počasí vyjíždějí. I když zdravotní následky nemusejí být vážné, léčení může trvat dlouho. Náhradu škody je každopádně snadnější získat z úrazové či životní pojistky.
Za újmu způsobenou závadou ve schůdnosti chodníku odpovídá jeho vlastník, což je zpravidla obec. Pokud tedy dojde k úrazu, může chodec po vlastníkovi chodníku (pozemní komunikace) požadovat náhradu újmy. Obecně se vlastník chodníku může odpovědnosti zprostit, pokud prokáže, že nebylo v jeho možnostech tuto neschůdnost odstranit, zmírnit či na ni upozornit,“ vysvětluje právník Zdeněk Stanovský z advokátní kanceláře MAREK & STANOVSKÝ.
Ale ani chodec není zcela bez „požadavků“. Měl by totiž předvídat možné následky a přizpůsobit stavu chodníku nejen svůj pohyb, ale i obuv. „Prokazování nároku na náhradu újmy tak není vůbec jednoduché. Zpravidla je vhodné mít fotodokumentaci pozemní komunikace, svědecké výpovědi nebo lékařskou zprávu,” dodává Zdeněk Stanovský. Z lékařské zprávy o rozsahu zranění se pak následně odvíjí také výše stanovené finanční náhrady.

V keckách na ledu? Na odškodnění zapomeňte

Jestliže budete žádat o odškodnění, může být žádost o finanční náhradu smetena ze stolu třeba kvůli špatně zvolené obuvi nebo i cestě. Když se ukáže, že jste mohli třeba přejít na druhou stranu silnice a vyhnout se tak zledovatělému chodníku, nedostanete ani korunu.
„Pokud vlastník komunikace nárok neuzná, nezbyde zraněnému než se obrátit na soud a kompenzaci vymáhat soudně. Přitom nese riziko hrazení nákladů spodního sporu, jehož výsledek nelze s určitostí předjímat,“ poukazuje Zdeněk Stanovský.
I když města a obce bývají kvůli podobným případům pojištěna, nelze na vymožení náhrady s jistotou spoléhat. Běžné jsou také úrazy v městské hromadné dopravě, za které odpovídá daný dopravní podnik. Zranění může zapříčinit i spadlý sníh ze střechy. Za taková zranění nese zodpovědnost majitel dané nemovitosti, ale i tak může dojít k soudnímu vymáhání náhrady škody. Ta se může vyšplhat i na desítky tisíc korun. Zraněný se může domáhat nejen náhrady za újmu na zdraví, ale také kompenzace ušlé mzdy či výdělku a nákladů spojených s léčbou, například na rehabilitaci, ortopedické pomůcky a mnoho dalších souvisejících zdravotních pomůcek.

Úrazové, či životní pojištění může pomoci

Zdlouhavým soudním tahanicím je možné předejít například úrazovým pojištěním.  „Pokud náš klient utrpí úraz na zledovatělém chodníku, při pádu sněhu ze střechy nebo při uklouznutí na schodech v autobuse nebo tramvaji, nemusí dokládat žádné svědecké výpovědi ani fotodokumentaci z místa úrazu. Budeme požadovat kopii lékařské zprávy o ošetření po úrazu a kopie lékařských zpráv o případných zákrocích či dalších vyšetřeních,“ informuje Tereza Kůželová, tisková mluvčí pojišťovny MetLife.
Fakt, zda byl na druhé straně silnice o něco schůdnější chodník nebo to, že dotyčný šel v polobotkách či lodičkách, pojišťovna neřeší. „Každoročně v zimním období zaznamenáváme nárůst počtu úrazů způsobených právě pádem na zledovatělém povrchu. Často se týkají dětí, které jsou na sněhu a ledu neposedné, či seniorů, u nichž mohou být zdravotní následky poměrně vážné a s dlouhou dobou léčení. Časté je také uklouznutí v botách na podpatcích,“ uzavírá Kůželová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemáte svůj domov podpojištěný?

Rady a tipy na úsporné hospodaření se na nás v poslední době hrnou ze všech stran. Efektivní nakládání s penězi je v dobách vysoké inflace sice skutečně nezbytné, přesto však existují položky, na kterých by se šetřit nemělo. Jednou z nich jsou výdaje na pojištění nemovitosti a domácnosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *