EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Aktuální sazby hypoték: Banky zpestřují okurkovou sezónu

 

Některé banky ani v době letních prázdnin nezahálejí a na levnější hypotéky se snaží nalákat co nejvíce klientů. Zaměřují se přitom především na delší fixace. Najdou se ale i výjimky.

Loading 

Zlevňování hypoték pokračuje

Fio banka snížila letos již potřetí úrokové sazby hypoték. Poslední červencové snížení sazeb se zaměřilo na tří a pětileté fixace, které nově nabízí o 0,1 procentního bodu levněji, a to od 2,28 procenta. Jednoleté fixace zůstávají beze změny o desetinku dražší.
„Snažíme se jít našim klientům takříkajíc naproti, a tak jsme se rozhodli snížit ty nejžádanější fixace. Je logické, že si lidé chtějí svůj úrok podržet co nejdéle,“ říká Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky.
UniCredit Bank zlevnila na léto úrokové sazby hypoték z 2,49 procenta na 2,22 procenta. Sazba je platná pro všechny nabízené fixace, tedy pro fixace od jednoho roku až po deset let. Banka chce akcí získat především dlouhodobé klienty.
„Sledujeme zájem především o delší fixace úrokových sazeb, doslova hitem posledních měsíců se stala desetiletá fixace. S populárním konceptem „vše za cenu jedné“ i pro tuto nejdelší fixaci nabídneme stejně nízkou úrokovou sazbu 2,22 procenta jako pro ostatní fixace. Navíc od nás klienti mohou získat výhodné měsíční pojištění na schopnost splácení úvěru,“ říká Tomáš Drábek, ředitel retailového a privátního bankovnictví UniCredit Bank.
mBank zlevnila také tří a pětileté fixace, ale jednoleté naopak zdražila. Tříleté fixace nabízí mBank nově o 0,3 procentního bodu levněji, a to od 2,69 procenta a pětileté dokonce o 0,65 procentního bodu od 2,44 procenta. Jednoleté fixace podražily o čtvrt procentního bodu na 2,74 procenta.
Wüstenrot zlevnila o 0,1 procentního bodu všechny sledované fixace, tedy i jednoleté, které však se sazbou 4,08 procenta stále zůstávají nejdražší na trhu. Tří a pětileté fixace nabízí nově od 2,68 procenta.
„Léto je vhodný čas na přemýšlení o vlastním bydlení a my chceme nabídnout všem zájemcům dostupnější podmínky pro to, aby si mohli splnit své sny a plány,“ říká Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot, a dodává: „Zatímco na začátku roku činila například sazba s pětiletou fixací 3,08 procenta, dnes ji nabízíme za 2,68 procenta ročně. To při průměrné hypotéce 2,2 milionu na 25 let znamená úsporu na měsíční splátce 454 korun.“

Moneta naopak hypotéky zdražuje

Moneta Money Bank oproti ostatním přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb hypoték všech sledovaných fixací o desetinu procentního bodu. Se sazbou 2,97 však stále zůstává jako většina bank pod hranicí tří procent.
Hypoteční sazby sice již nedosahují historických minim z minulých let, přesto jsou, a ještě nějakou chvíli zůstanou, velmi výhodnými. Pomocnou ruku bankám podává i centrální banka, která ponechala na posledním srpnovém zasedání úrokové sazby opět beze změny.

ČNB volí vyčkávací taktiku

Pro zvýšení sazeb tentokrát nehlasoval žádný člen bankovní rady. Přestože nová makroekonomická prognóza doporučuje pro letošní rok ještě jedno zvýšení sazeb, bankovní rada k tomuto kroku letos zřejmě kvůli vývoji v zahraničí nepřistoupí.
„Nadále do konce roku žádnou změnu úrokových sazeb ČNB nečekáme. O vývoji v příštím roce pravděpodobně rozhodne, jak bude pokračující ochlazení eurozóny výrazné a dlouhé,“ uvedl Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
Stejný názor má i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč: „Úrokové sazby ČNB se v dohledné době měnit nebudou, pro zbytek letošního roku tak očekávám stabilitu repo sazby na úrovni dvou procent. Co se týče budoucí změny úroků, tak guvernér Rusnok zopakoval konstatování z června, kdy řekl, že možnost pro příští pohyb úrokových sazeb ČNB je otevřena oběma směry se zhruba vyrovnanou pravděpodobností.“
Přestože je další zvyšování základních sazeb ČNB v letošním roce málo pravděpodobné, hypotéky by již příliš zlevňovat neměly. I kdyby zlevňování hypoték v příštích měsících přišlo, bude mít spíše podobu kosmetických úprav v podobě časově omezených akcí.
„Lákání bank na nižší úrokové sazby hypotečních úvěrů zabírá a klienti si ve zvýšené míře pořizují hypotéky. Snižování úrokových sazeb na hypotečních úvěrech by mohlo vést k navýšení objemu hypoték v druhém pololetí letošního roku,“ míní Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH securities.
Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 2. 8. 2019

Aktuální úrokové sazby – srpen 2019
Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Air Bank —– —– 2,79  
Česká spořitelna 3,89 2,99 2,89 do 80 %
ČSOB 3,29 2,89 2,89 od 70 do 80 %
Equa Bank 3,99 2,69 2,69 do 80 %
Expobank 5,34 3,71* 3,55* do 80 %
Fio banka 2,38 2,28* 2,28* do 80 %
Hypoteční banka 3,29 2,89 2,89 od 70 do 80 %
Komerční banka 2,99 2,99 2,99 do 80 %
mBank 2,74** 2,69* 2,44* do 80 %
Moneta Money Bank 2,97** 2,97** 2,97** do 80 %
Raiffeisenbank 2,75 2,75 2,75 od 70 % do 80 %
Sberbank 3,99 3,29 3,39 do 80 %
UniCredit Bank 2,22* 2,22* 2,22* do 80 %
Wüstenrot 4,08* 2,68* 2,68* do 80 %

Poznámka: *sazby jsou nižší** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb
Air Bank: Nabízí hypotéky s fixací pouze na 5 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun. Při objemu hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun činí sazba 2,89 % a od 300 tisíc do 700 tisíc korun 3,09 %.
Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.
ČSOB: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti s fixací na 1, 3, 5, 7, 10 a 15 let je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či u Poštovní spořitelny za podmínky příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny společně s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,1 procentního bodu. Nabídka platí do odvolání.
Nesplnění kterékoli z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.
Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.
Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje. Úrokové sazby jsou určeny pro stávající klienty v období konce fixace úrokové sazby. Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.
Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.
Hypoteční banka: V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny ve výši -0,10% ročně a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši -0,10% ročně.
Jasná hypotéka: Pro fixace na 3 a 5 let s LTV do 70 % je podmínkou získání úrokové sazby splácení úvěru inkasem z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny s příjmem na účet ve výši minimálně 1,5 násobku měsíční splátky a sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny, nebo splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB/Poštovní spořitelny.
Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.
mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek. Sleva za pojištění Schopnosti splácet od mBank 0,25%. Sleva za obrat na účtu mKonto (ve výši 15 000 Kč) 0,50%. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je při fixaci 1 a 3 roky s úrokovou sazbou 2,74 % p.a. a při fixace 5 let se sazbou 2,99 % p.a.
Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru a za plnění podmínky služby Aktivní účet uvedené v části X. úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14. 1. 2007. Platí v případě výše úvěru do 75 % (včetně) z hodnoty nemovitosti, případně kupní ceny a dodržení měsíčního kreditního příjmu 15 000 Kč na účtu u MONETA Money Bank určeném pro splácení hypotéky, efektivní úrok 1,67 % ročně s RPSN 1,80 % zároveň platí za předpokladu zápočtu úspor klienta na běžném účtu ve výši 20 % nesplacené hypotéky. Při LTV od 80 % do 90 % je úroková sazba o 0,7 procentního bodu vyšší.
Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.
Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 2,5 milionu korun (jinak +0,1 p.b). Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % nabízí s fixací od 3 let s minimální úrokovou sazbou 3,49 %.
UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání jednorázově placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je o 1 procentní bod dražší.
Wüstenrot: U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. Nižší úvěry jsou o 0,1 procentní bod dražší. Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % banka nabízí s fixní úrokovou sazbou pro jednoletou fixaci 4,28 % p.a., pro tříletou, pětiletou a sedmiletou fixaci 2,88 % p.a.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *