EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

Aktuální sazby hypoték: Hypoteční banka zvyšuje sazby. Kdo bude následovat?

 

Prodražování zdrojů začíná být pro banky neúnosné. V prosinci zatím hypotéky zdražila Hypoteční banka a ČSOB. Jak dlouho udrží konkurenční boj úrokové sazby hypoték na uzdě? Zvyšování hypotečních sazeb již zvažují i další banky.

Loading 

Skupina ČSOB zdražuje hypotéky

Zdroje se bankám prodražují již od září. V prosinci se na růst střednědobých úrokových sazeb na mezibankovním trhu rozhodla reagovat ČSOB a Hypoteční banka. „Již od léta rostou ceny našich zdrojů, do dnešního dne o více než 0,5 procentního bodu. Nyní jsme se rozhodli na tento nárůst reagovat,“ vysvětlila krok Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.
ČSOB a Hypoteční banka hypotéky plošně zdražily o 0,2 procentního bodu. „Úrokové sazby se přesto z pohledu žadatele drží na velmi pozitivní úrovni,“ dodala Andrea Vokálová.
S platností od 2. prosince Hypoteční banka a ČSOB nabízí hypotéku od 70 do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) s fixací na jeden rok od 3,19 procenta a na tři a pět let od 2,79 procenta. Pokud máte alespoň 30 procent vlastních zdrojů, pak úroková sazba hypoték s fixací na tři a pět let začíná na 2,69 procentech.

Raiffeisenbank kosmeticky upravila hypoteční sazbu

V listopadu nepatrně povyskočila úroková sazba u hypoték také v Raiffeisenbank. Hypotéky s fixací na tři a pět let zdražily o 0,06 procentního bodu na 2,55 procenta. Méně žádané hypotéky s fixací na jeden rok jsou naopak levnější a jejich sazba začíná na 2,75 procentech.
Raiffeisenbank navíc do konce roku nabízí odhad nemovitosti zdarma a jednorázovou slevu ve výši 0,2 procentního bodu z vypočtené úrokové sazby. „Jsme velmi rádi, že můžeme v rámci tradičních podzimních Hypodnů zájemcům o hypoteční úvěr poprvé nabídnout zajímavou službu, která žadatelům velmi usnadní vyřízení hypotéky. Odhad nemovitosti zařídíme pro klienty my, čímž se celý proces nejen urychlí, ale i zlevní,“ říká Milan Voldřich, ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank.
UniCredit dočasně zrušila hypotéky s fixací na jeden a tři roky. Důvodem je především velmi malý zájem právě o tyto fixace. V současné době se tak zaměřuje pouze na pětileté, sedmileté a desetileté fixace s úrokovou sazbou od 2,42 procenta.

ČNB nechává hypoteční trh dýchat

Konkurenční boj o hypoteční klienty v posledních měsících sílil. Banky přišly zhruba o čtvrtinu hypotečního objemu i kvůli regulaci hypoték ze strany České národní banky (ČNB). Spásy se navíc od ČNB jen tak nedočkají, naštěstí ale centrální banka zatím nepřistoupí ani k dalšímu zpřísnění poskytování hypoték.
Bankovní rada ČNB totiž minulý týden potvrdila nastavení limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI, kterými omezila poskytování hypotečních úvěrů. Přestože banky doporučené limity LTV nedodržují a poskytují více než povolených 15 procent úvěrů s LTV od 80 do 90 procent, nepokládá centrální banka za nutné limity pro LTV zpřísnit. K tomuto kroku by přistoupila v případě, že by se i nadále zvyšovalo nadhodnocení cen bydlení, které již podle ČNB dosahuje až 20 procent.
ČNB také zatím ponechává základní úrokové sazby beze změny a změnit by se to nemuselo ani v nejbližší době. Guvernér ČNB Jiří Rusnok minulý týden v rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že je pravděpodobnost setrvání sazeb na současné úrovni po několik dalších čtvrtletí vysoká.

Další zdražování hypoték se blíží

Banky se sice zatím zřejmě růstu základních sazeb obávat nemusí, přesto je zvyšování úrokových sazeb u hypoték na spadnutí. „Sledujeme situaci na trhu i kroky konkurence a nevylučujeme, že v dohledné době zvážíme zvýšení úrokových sazeb u hypoték,“ uvedl Lukáš Kropík z České spořitelny.
Skupina ČSOB v čele s Hypoteční bankou, která je největším poskytovatelem hypoték na českém trhu, již první krok udělala. Přidáme-li rostoucí cenu zdrojů, banky mohou začít reagovat velmi rychle. „V tuto chvíli změnu úrokových sazeb nepřipravujeme. Pozorně ale sledujeme, jak se vyvíjí cena peněz na trhu a jsme připraveni případně reagovat,“ uvedl Marian Holub, produktový manažer Wüstenrot.
Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 2. 12. 2019

Aktuální úrokové sazby – prosinec 2019
Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Air Bank —– —– 2,39  
Banka Creditas —– 2,09 2,09 do 80 %
Česká spořitelna 3,34 2,44 2,44 do 80 %
ČSOB 3,19** 2,79** 2,79** od 70 do 80 %
Equa Bank 3,99 2,69 2,49 do 80 %
Fio banka 2,48 2,28 2,08 do 80 %
Hypoteční banka 3,19** 2,79** 2,79** od 70 do 80 %
Komerční banka 3,29 2,79 2,49 do 80 %
mBank 2,74 2,69 2,44 do 80 %
Moneta Money Bank 3,02 3,02 3,02 do 80 %
Raiffeisenbank 2,75* 2,55** 2,55** od 70 % do 80 %
Sberbank 3,29 2,69 2,49 do 80 %
UniCredit Bank —– —– 2,42 do 80 %
Wüstenrot 3,73 2,33 2,33 do 80 %

Poznámka: *sazby jsou nižší** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb
Air Bank: *Nabízí hypotéky s fixací pouze na 5 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun. Při objemu hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun činí sazba 2,69 % a od 300 tisíc do 700 tisíc korun 2,79 %.
Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.
ČSOB: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti s fixací na 1, 3, 5, 7, 10 a 15 let je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či u Poštovní spořitelny za podmínky příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny společně s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,1 procentního bodu. Nabídka platí do odvolání.
Nesplnění kterékoli z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.
Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.
Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje.
Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev při koupi nemovitosti a hypotéce nad 1 milion korun. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.
Hypoteční banka: V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny ve výši -0,10% ročně a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši -0,10% ročně.
Jasná hypotéka: Pro fixace na 3 a 5 let s LTV do 70 % je podmínkou získání úrokové sazby splácení úvěru inkasem z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny s příjmem na účet ve výši minimálně 1,5 násobku měsíční splátky a sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny, nebo splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB/Poštovní spořitelny.
Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.
mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek. Sleva za pojištění Schopnosti splácet od mBank 0,25%. Sleva za obrat na účtu mKonto (ve výši 15 000 Kč) 0,50%. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je při fixaci 1 a 3 roky s úrokovou sazbou 2,74 % p.a. a při fixace 5 let se sazbou 2,99 % p.a.
Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru.
Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.
Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 2,5 milionu korun (jinak +0,1 p.b). Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % nabízí s fixací od 3 let s minimální úrokovou sazbou 3,49 %.
UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání jednorázově placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je o 1 procentní bod dražší.
Wüstenrot:  Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. Podmínkou poskytnutí úvěru za sníženou úrokovou sazbu je sjednání životního pojištění u Allianz pojišťovny, a. s. (minimální výše měsíčního pojistného musí být 500 Kč) a zajištění dluhu z hypotečního úvěru zřízením zástavního práva k pohledávce ze životního pojištění ve prospěch banky, a to po celou dobu trvání úvěrové smlouvy. V případě nesplnění nebo porušení těchto podmínek bude sazba navýšena o 0,2% p. a.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření čekají změny, zezelená

Stavební spoření formované v 90. letech se mělo opírat o model financování nepřehlédnutelným způsobem dotovaný státem. Masa klientů měla i díky motivaci v podobě vcelku slušné státní podpory spoření realizovat své úložky. Z nashromážděného množství peněz mělo být možné úvěrovat účastníky schématu a financovat jejich bytovou potřebu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

09. 06. 2023

Nápad k „nezaplacení“. Bývalé ministryně propagují vícegenerační hypotéky

Politické vize a představy bývají košaté. Student, který má bonitní rodiče, může bydlet na studiích „ve svém“, tedy v bytě rodičů financovaném hypotečním úvěrem. Takový úvěr by mohl mít i 50letou splatnost. A stát by dal na takto financované byty garanci, a nakonec mohl i tyto byty převzít. Měl by „základ pro nájemní bydlení“. Takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *