EUR 24.465

USD 23.214

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.465

USD 23.214

Aktuální sazby hypoték: Zdražuje ČSOB i Česká spořitelna

 

Foto: freeimages.com

ČNB v srpnu zvýšila základní sazby. Banky s tímto navýšením sice již počítaly, přesto ve zdražování hypotečních úvěrů pokračují. Sazby zvýšila Česká spořitelna, skupina ČSOB, Fio banka, Moneta či Sberbank.(Aktualizováno)

Loading 

Česká národní banka (ČNB) na srpnovém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,75 %. Tento krok hypoteční banky nepřekvapil a navýšení základní sazby v hypotečních sazbách některé banky zohlednily již v předchozích měsících.

Během srpna zvýšila úrokové sazby hypotečních úvěrů Česká spořitelna, skupina ČSOB, Fio banka, Moneta Money Bank a Sberbank. Hypoteční sazby míří k tříprocentní hranici.

Největší hypoteční hráči zdražují

S platností od září se rozhodly zdražit hypotéky dva největší hypoteční hráči – Česká spořitelna a skupina ČSOB, a to shodně o 0,2 procentního bodu. Česká spořitelna zvýšila sazby s účinností od 2. září. Sazby hypoték s fixací na jeden rok vzrostly na 3,34 % p. a., s fixací na tři roky na 2,84 % p. a. a s fixací na pět let na 2,74 % p. a.

Skupina ČSOB sice oznámila zdražování hypoték ve stejný den jako Česká spořitelna, hypoteční sazby ale zvýší až s platností od 13. září. Sazby hypoték s fixací na jeden a tři roky se zvýší na 2,69 % p. a. a na pět let na 2,79 %  p. a.

„Hypoteční trh vykazuje v posledních dvou letech rekordní výsledky. Jedním z důvodů byly i velmi nízké sazby, které přilákaly řadu zájemců o vlastní bydlení, refinancování dříve poskytnutých úvěrů i investorů. V poslední době ale vývoj sazeb úvěrů neodpovídal zdražování zdrojů na mezibankovním trhu, a tak úprava sazeb směrem vzhůru není žádným velkým překvapením. I přes navýšení zůstávají úrokové sazby stále na nízké úrovni pod třemi procenty,“vysvětluje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB.

REKLAMA

Fio zdražuje, přesto zůstává nejlevnější

Fio banka zvýšila úrokové sazby hypoték všech sledovaných fixací. Sazby hypoték s fixací na jeden rok vzrostly o desetinku na 1,88 % p. a. a s fixací na tři a pět let o 0,2 procentního bodu na 2,18 % p. a., resp. 2,28 % p. a.

Jednoleté fixace se sazbou pod hranicí dvou procent najdete již pouze ve Fio bance. Fio banka nabízí nejlevněji i tříleté fixace. Se sazbou 2,29 % p. a. na poli pětiletých fixací pak konkuruje Fio bance pouze Air Bank.

Tříprocentní hranice na dosah

Moneta Money Bank se rozhodla zvýšit sazby hypotečních úvěrů s platností již od 13. srpna, a to o 0,25 procentního bodu. Na rozdíl od Fio banky se ale Moneta tímto krokem přiblížila tříprocentní hranici.

Sazby hypoték s fixací na jeden a tři roky vzrostly na 2,74 % p. a. a s fixací na pět let dokonce na 2,94 % p. a. Moneta Money Bank se tak jako první přehoupla přes 2,9 % a tříprocentní hranici má již na dosah.

Sberbanka upravila hypoteční sazby o 0,15 procentního bodu. Úrokové sazby hypoték s fixací na jeden rok vzrostly na 2,64 % p. a. a s fixací na tři a pět let na 2,44 % p. a. Mezi pětiletými fixacemi se přesto Sberbank stále drží na třetí příčce za Fio a Air Bank.

Růst sazeb bude pokračovat

ČNB bude podle analytiků se zvyšování úrokových sazeb v letošním roce ještě pokračovat. To potvrdil na tiskové konferenci po srpnovém zasedání bankovní rady i guvernér ČNB Jiří Rusnok.

„Jsme připraveni zvyšovat na každém dalším jednání úrokové sazby. Nechceme to dělat ale žádným razantním způsobem, protože není žádná urgentní situace, která by to vyžadovala. Nejdeme ale ve směru utahování opasků, nějaké přísné měnové politiky. Jen sundaváme nohu z plynu, nešlapeme na brzdu. Máme stále velmi uvolněné měnové podmínky,“ uvedl.

Důvodem je především vyšší inflace, která se již delší dobu pohybuje nad cílem centrální banky. Základní úroková sazba by tak mohla do konce roku vzrůst ze současných 0,75 % až na 1,5 %.

To povede i k růstu úrokových sazeb hypoték. „V závislosti na vývoji sazeb ČNB bude k tomu přímo úměrný růst sazeb hypoték, jsou to spojené nádoby. Do konce roku růst sazeb hypoték lze předpokládat,“ uvedla Kristýna Dolejšová, tisková mluvčí mBank.

REKLAMA

„Výše sazeb závisí na vývoji trhu, navýšení hypotečních sazeb proto během následujících měsíců nevylučujeme,“ uvedl tiskový mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

„Hypoteční sazby v příštích měsících porostou, a to jak vzhledem k dalšímu očekávanému růstu sazeb ze strany ČNB, tak vzhledem k rostoucím cenám tzv. úrokových swapů, které jsou jedním z hlavních faktorů pro většinu bank na trhu při stanovování výše úrokových sazeb hypotečních úvěrů,“ uvedl tiskový mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

„Éra nízkých úrokových sazeb u hypoték končí a v následujících měsících očekáváme, že budou pozvolna růst sazby úvěrů na bydlení, ale i ceny nemovitostí. Přičteme-li prudké zvýšení stavebních materiálů, je jasné, že dostupnost nového bydlení se bude v následujících měsících výrazně zhoršovat. I proto chceme ve spolupráci s regulátorem a ostatními bankami hledat řešení, jak klientům se získáním úvěru pomoci. Jedna z cest může být posunutí délky poskytnutí hypotéky na období delší než 30 let,“ uvedl Filip Belant, šéf tribu Bydlení v České spořitelně.

Přichází ochlazení hypotečního trhu?

Vyšší sazby mohou ochladit zájem o hypotéky a v konečném důsledku by se mohlo snížit tempo růstu cen nemovitostí. Na přílišné ochlazení zájmu to ale zatím příliš nevypadá. Hypoteční trh sice v červenci nepatrně přibrzdil, to ale není v letních měsících nic neobvyklého. Objemy poskytnutých hypoték podle Fincentrum Hypoindexu za prvních sedm měsíců roku již překročily 259 miliard korun.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 1. 9. 2021

Poznámka: *sazby jsou nižší** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

1) Česká spořitelna zdražuje hypotéky s platností od 2. 9. 2021

2) Skupina ČSOB zdražuje hypotéky s platností od 13. 9. 2021

Air Bank: *Nabízí hypotéky s fixací na 5, 7 a 10 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun.

Banka Creditas: Nemovitost musí být pojištěna (volba pojišťovny je zcela na klientovi), splácení úvěru z účtu CREDITAS (vedení i nejčastější služby jsou zdarma). Bez povinného pojištění schopnosti splácet či životního pojištění. Sjednání, zpracování úvěru i online ocenění nemovitosti je zdarma.

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání.

REKLAMA

ČSOB: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či Poštovní spořitelny za podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání pojištění úvěru či pojištění Forte u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny v kombinaci s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,1 procentního bodu.

Equa Bank: Uvedené úrokové sazby platí při sjednání pojištění schopnosti splácet (jinak + 0,2 %) a výši hypotéky alespoň 1 mil. Kč (jinak + 0,1 %).

Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev při koupi nemovitosti a hypotéce nad 1 milion korun. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

Hypoteční banka: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či Poštovní spořitelny za podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání pojištění úvěru či pojištění Forte u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny v kombinaci s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,1 procentního bodu.

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.

mBank: Zvýhodněná sazba zahrnuje slevu 0,65 % p.a. Sleva je poskytnuta klientům s jiným úvěrovým produktem mBank (mPůjčka Plus, mPůjčka Pro nebo kreditní karta mBank), u něhož nedošlo za posledních 6 měsíců k selhání při jeho splácení.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Podmínkou sazby je: Minimální měsíční obrat na účtu MMB 15 tis. Kč, Čerpání úvěru do 3 měsíců od podpisu, Udělení individuální sazby (započtena sleva, kterou dostává více jak 80 % klientů).

Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 1 milion korun (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 95 % je o 0.5 procentní bod dražší.

Wüstenrot: Od 1. července 2020 je možné sjednat hypoteční produkty Wüstenrot pouze pod značkou Moneta. K tomuto datu došlo ke spojení hypoteční divize Monety a Wüstenrot hypoteční banky pod Moneta hypoteční banku.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023

Jak získat dotaci na energeticky úspornou rekonstrukci bydlení

V dnešní době se stále více lidí zajímá energetickou úspornost svých domovů. Je to nejen cesta, jak být šetrnější k přírodě, ale také jak ušetřit peníze. Rekonstrukce vašeho bydlení totiž může výrazně snížit měsíční výdaje za energie. Navíc taková rekonstrukce výrazně zlepší celkovou kvalitu bydlení a zvýší hodnotu nemovitosti. Nyní bude díky novému dotačnímu programu „Oprav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *