EUR 25.020

USD 23.788

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.020

USD 23.788

Text: Monika Lukešová

27. 03. 2015

1 komentář

Braňte si své doklady, jejich ztráta vás může přijít draho

 


 

Problém při ztrátě občanského průkazu není jen jeho následné obnovení, ale také krádež identity. Na vaši občanku si totiž může vzít někdo klidně i půjčku. Proto některé finanční instituce při vyšších půjčkách požadují k ověření totožnosti doklady dva.

Největší nebezpečí zde představuje zneužití ztracených nebo odcizených osobních dokladů. „Dle platného zákona má každý povinnost se o své doklady řádně starat a chránit je před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením nebo zneužitím. Ten kdo své doklady nechrání dostatečně, může dostat pokutu až ve výši deseti tisíc Kč. To ale není vše, mnohem vyšší škody a problémy může přinést samotné zneužití dokladů,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Na svou peněženku byste si měli dávat pozor v podstatě pořád. Rozhodně důležité věci nenechávejte v autě. Doma si své doklady a peněženku také pečlivě ukliďte. V poslední době roste trend vloupání, i když jsou majitelé bytu doma. Nenechávejte tedy tyto věci ani blízko vstupních dveří.

Pokud vám někdo doklady odcizí, nebo je ztratíte, okamžitě tuto nepříjemnost nahlaste na policii. Informace o ztrátě dokladů se pak vloží do veřejně přístupné databáze neplatných dokladů, a to vám přinese ochranu proti závazkům z podvodně uzavřených smluv. Nezapomeňte si říct o protokol o nahlášení ztráty, který vám pak bude sloužit jako důkaz v případě, že by si na vaši občanku někdo vzal třeba úvěr.

Osoba, která se vašeho dokladu zmocní, ho může použít například při sjednávání půjčky nebo zneužít při páchání jiné trestné činnosti. Pokud tedy váš doklad nebude hlášený jako ztracený případně odcizený, můžete se dostat do značných nepříjemností. Domů vám například mohou přijít účty za služby, které jste si nikdy neobjednali, ale byly uzavřené na váš doklad. Složitá situace může nastat i při dalším prošetřování takové události,“ varuje na svých stránkách Policie ČR.

REKLAMA

Jestliže nahlásíte ztrátu dokladu a pak jej najdete, což se běžně stává, nezapomeňte tuto skutečnost rovněž nahlásit na policii nebo úřadu. Doklad je totiž stále v databázi veden jako odcizený nebo ztracený a je tedy neplatný a vy se jím nesmíte prokazovat. 

Pojištění může pomoci

Banky často nabízejí k platebním kartám i pojištění proti ztrátě dokladů, klíčů a samozřejmě i karty. V případě, že vám někdo společně s kartou ukradne doklady a klíče, tedy třeba celou kabelku, banka vám uhradí náklady na pořízení nových dokladů, ale i výměnu zámku a nové klíče. Takové pojištění není drahé a rozhodně se vyplatí.

Pojištění většinou kryje všechny platební karty vydané nejen vaší, ale i ostatními bankami na území ČR. Pokud máte takové pojištění, nemusíte se bát neoprávněných transakcí. Pojištění se vztahuje i na doklady, klíče, peněženku, hotovost, ale i na mobilní telefon.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • kc

    27 března, 2015

    Posledních několik let kvůli AML nařízením snad každý týden někde kopíruju občanku, u notáře, u advokáta, u daňového poradce, v bankách, pojišťovnách, v realitních kancelářích. Troufám si odhadnout, že po světě poletuje už nejméně stovka kopií mojí občanky. Stejně tolikrát posílám naskenovanou občanku emailem do zámoří, platebním procesorům, devizovým společnostem, hostingovým společnostem. Nejdřív jsem z toho měl vyrážku, ale už jsem si zvykl.

    Odpovědět