EUR 25.615

USD 22.012

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.615

USD 22.012

Text: Hana Bartušková

09. 12. 2019

Bude se od ledna zvyšovat poplatek za vklad do katastru nemovitostí?

 

V květnu letošního roku vláda schválila návrh zákona, který prozaicky nazvala změnou, kterou se zvyšují příjmy do veřejných rozpočtů. Součástí zákona byla také navrhovaná změna poplatku za vklad nemovitosti do katastru nemovitostí. 


Návrh zákona, kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, zatím prošel Poslaneckou sněmovnou, kde ho vládní koalice bez problémů přijala. V minulém týdnu ovšem návrh zákona zamítli senátoři v Senátu a vrátili návrh zákona zpátky do Poslanecké sněmovny.
Vzhledem k tomu, že zákon měl zvyšovat poplatky, spotřební daně nebo daně z hazardních her už od ledna 2020, je v plánu, že se poslanci sejdou ještě v posledním vánočním týdnu, aby zákon vrácený ze Senátu přehlasovali. Nečekají se moc velké problémy v tomto ohledu a novela by měla platit od Nového roku.
Z největší pravděpodobností se tak od ledna zvýší správní poplatek za vklad nemovitosti do katastru nemovitostí z 1000 Kč na 2000 Kč. Podle vládních odhadů zdvojnásobení poplatku přinese do státní pokladny celkem 650 milionů ročně.

Proč se poplatek zvyšuje?

Podle oficiálních důvodů se poplatek za vklad do katastru zvyšuje, protože se jeho výše nezměnila od roku 1994. Poplatek za vklad tak neodpovídá současné ekonomické situaci v České republice a také neodpovídá inflaci kumulované za poslední dvě dekády.
Je ale nutno říct, že vláda tak také hledá další příjmy do rozpočtu, který už vysávají například slevy na dopravu, neefektivní důchodový systém, chystané zvyšování rodičovského příspěvku a další. Ostatně v okamžiku spíše klesajících příjmů do rozpočtu a v době stále očekávaného budoucího zpomalení české ekonomiky, je zvýšení poplatku vkladu do katastru jednoduchým příjmem.

Jaké poplatky se zvyšují?

Zvyšuje se poplatek za vklad do katastru, který se zdvojnásobuje z 1000 Kč za vklad na 2000 Kč za vklad. Přičemž vklad bývá nejčastěji spojen se změnou vlastnického práva, které je spojeno s převodem nemovitosti z důvodu koupě, dědictví nebo například darování v rámci rodiny.
Kromě změny vlastnického práva se zvyšuje i poplatek za vklad při zápisu změny zástavního práva, předkupního práva nebo věcných břemen a řadě dalších práv. Zvyšuje se tak poplatek spojený se zápisem samotného vlastnického práva nebo se zápisem spojeným s vlastnickým právem dané nemovitosti.
Dle statistiky bylo v prvních třech čtvrtletích letošního roku provedeno 623 572 zápisů v celé České republice, při zvýšení výše správního poplatku na dvojnásobek, o tisíc korun, by mohl státní rozpočet příští rok získat až 800 milionů navíc. Oficiální odhady ministerstva financí jsou o něco nižší a odhadují dodatečný příjem na 650 miliónů Kč.

Co je to vklad do katastru nemovitostí?

Vkladem na katastru nemovitostí se zapisují na základě návrhu vznik, změna, zánik, promlčení a uznání existence nebo neexistence těchto práv:

 • vlastnické právo,
 • právo stavby,
 • věcné břemeno,
 • zástavní právo,
 • budoucí zástavní právo,
 • podzástavní právo,
 • předkupní právo,
 • budoucí výměnek,
 • přídatné spoluvlastnictví,
 • správa svěřenského fondu,
 • výhrada vlastnického práva,
 • výhrada práva zpětné koupě,
 • výhrada práva zpětného prodeje,
 • zákaz zcizení nebo zatížení,
 • výhrada práva lepšího kupce,
 • ujednání o koupi na zkoušku,
 • nájem, požádá-li o to vlastník nebo nájemce se souhlasem vlastníka,
 • pacht, požádá-li o to vlastník nebo pachtýř se souhlasem vlastníka,
 • vzdání se práva na náhradu škody na pozemku,
 • rozdělení práva k nemovitosti na vlastnické právo k jednotkám.

Právo požádat o změnu má vždy stávající vlastník nemovitosti, přičemž novým vkladem do katastru nemovitostí dochází k převodu vlastnických práv, vzniku omezení k vlastnickému právu, nebo třeba k rozdělení vlastnického práva. Každý požadavek o tento vklad bude od 2020 zpoplatněn 2000 Kč.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

rozparcelování pozemku

Jak rozparcelovat pozemek? Souhlasu stavebního úřadu se nevyhnete

Jaká pravidla a postup musíte dodržet, pokud chcete rozparcelovat pozemek? Od roku 2018 již není nutné, aby se při dělení pozemku změnil vlastník. Rozparcelovat si tedy můžete vlastní pozemek pro případ, že byste s jednotlivými částmi chtěli nakládat v budoucnu. K dělení však potřebujete souhlas stavebního úřadu.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

15. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.