EUR 24.540

USD 24.224

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.540

USD 24.224

Text: Monika Lukešová

21. 08. 2012

0 komentářů

Bytů na papíře je spousty. Ale kdo je postaví a pro koho?

 


 

Podle společnosti Ekospol meziročně vzrostl počet plánovaných bytů o 12 procent. Před dvěma lety bylo na konci třetího čtvrtletí v Praze plánováno necelých 16 tisíc bytů. Za dva roky však vzrostl počet plánovaných bytů téměř o 41 procent.

graf-eko

Byty, které jsou momentálně jen na papíře, světlo světa pravděpodobně nespatří. „Jednak na trhu není po tak velkém množství bytů poptávka, jednak tu není ani dostatečné množství kapitálově silných developerů, kteří by se do výstavby pustili. Navíc značná část projektů „na papíře“ byla od počátku připravována s cílem celý projekt pouze povolit a následně jej prodat jinému developerovi. Ale cenové představy prodávajících a těch, kteří si v dnešní době mohou dovolit nakupovat, jsou stále diametrálně odlišné,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Zájem o vlastní bydlení poroste

Momentálně realitnímu trhu přejí stále nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů.  Podle souhrnného ukazatele Fincentrum Hypoindex je průměrná úroková sazba 3,61 procenta. Snaží se také stavební spořitelny. Některé snížily úrokové sazby, jiné zase nabízejí nový produkt.

Lidé doposud odkládali nákup vlastního bydlení z obavy o svoji budoucnost. I ostatní podmínky jsou jinak příznivé: na trhu existuje velké množství volných bytů, které tlačily ceny dolů a také hypotéční úvěry jsou v poslední době velmi levné. Je samozřejmě otázkou, jaký bude další vývoj ekonomiky, od které se situace bude dále vyvíjet,“ říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

REKLAMA

Developeři letos doufali, že se konečně zbaví desítek či stovek dokončených a neprodejných bytů. Jenže jejich cenu zatím nesnižují. Ležáky mají většinou nějakou nevýhodu, například špatnou lokalitu. Cena těchto bytů ale neklesá. Proto se vyplatí pořídit si nový byt na lepším místě.

Developery láká Praha 8

„Poptávka po novostavbách v Praze dlouhodobě osciluje mezi 3 – 3,5 tisíci prodanými byty ročně. To znamená, že plány pražských developerů vystačí již nyní nejméně na 7 let dopředu a to ještě pouze za předpokladu, že se všechno prodá. Což samozřejmě nenastane,“ vypočítává Evžen Korec.

Nejvíce projektů bylo v poslední době situováno hlavně do Prahy 4, 5, 9 a 10. Mezi velké rozvojové lokality se teď řadí také Praha 8, která je s aktuálními více než 2 300 plánovanými byty a relativním podílem 10,6 % v těsném závěsu za Prahou 5.

 Žádané jsou hlavně menší byty. Cenově se také nejvíce vyplatí. Ať už chcete byt pronajímat nebo v něm sami bydlet.
„Největší zájem je v současné době o byty velikosti 2kk a 2+1. Poptávku tvoří zejména dvě cílové skupiny: mladý pár (popřípadě singles) nebo naopak senioři, kteří prodávají své domy popřípadě větší byty a stěhují se do menšího. Což je pro ně ekonomicky i provozně přijatelnější,“ dodává Němeček.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Rozvod a hypotéka: Vypořádání vnosu ze SJM

Platíte ze SJM hypotéku na byt ve výlučném vlastnictví manžela. Jaká máte při rozvodu práva?

Při rozvodu manželství dochází k vypořádání společného jmění manželů. Pokud ovšem manželé neuzavřeli manželskou smlouvu, kterou by upravili majetkový režim odlišně. Jestliže byly finanční prostředky ze společného jmění vynaloženy na výhradní majetek jednoho z manželů, musí se tyto finanční prostředky vypořádávat. Rozhodnutí Nejvyššího soudu z ledna 2021 ale upřesňuje pravidla.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.