Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Hypotéky ztrácí svůj lesk

Monika Lukešová

Hypotečnímu trhu se letos moc nedaří. Za první čtyři měsíce letošního roku bylo sjednáno jen 22 778 hypotečních úvěrů, což je skoro o 10 tisíc méně než loni za stejné období. I když Česká národní banka letos zvýšila úrokové sazby jen jednou, zájem o hypotéky rapidně klesá.

Banky hypotéky spíše zlevňují

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů klesají. Podle Fincentrum Hypoindex průměrná úroková sazba během letošního roku klesla z lednových tří procent na 2,85 procenta. Může za to konkurenční boj bank, které se snaží přilákat klienty na levnější hypotéky, ale i na různé akce, bonusy a slevy.

Zlevňování hypoték je tak logickým krokem v době, kdy klientů ubývá. Banky se snaží udržet si svůj podíl na trhu i celkovou výši poskytnutých hypoték, proto se zvedáním hypotečních sazeb nespěchají. Nezdá se, že by na tom něco změnilo ani zatím poslední zvýšení základních úrokových sazeb, ke kterému přistoupila Česká národní banka (ČNB) na začátku května. Klientů je tak málo, že konkurenční boj bude tlačit i nadále hypoteční sazby dolů,“ doplnil Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Tabulka 1: Počty a objemy leden-duben v jednotlivých letech

Rok Počet Objem Úroková sazba*
2019 22 778 51,172 2,85 %
2018 32 212 68,581 2,51 %
2017 37 021 74,832 2,01 %

Zdroj: Fincentrum Hypoindex; Objemy jsou uvedeny v mld. Kč, * průměrná úroková sazba za duben daného roku.

Letošní rok je ve srovnání s roky 2018 a 2017 o poznání slabší. Během prvních čtyřech měsíců letošního roku si lidé sjednali o 14 243 hypoték méně než v roce 2017. Velké rozdíly jsou i v objemech, kdy v roce 2017 byly v období leden až duben sjednány hypotéky za 74,832 miliard korun, což je o 23,66 miliard korun více než za první čtyři měsíce v letošním roce.

Hypotéky sice v průběhu letošního roku zlevnily, ale v meziročním srovnání je průměrná úroková sazba vyšší. I tak hypotéky ale nejsou z dlouhodobého hlediska drahé. Nižší zájem o hypotéky mají na svědomí hlavně vyšší ceny nemovitostí, které zatím neklesají a pravděpodobně ani nebudou.

Důvodem menšího zájmu o hypoteční úvěry jsou hlavně počáteční náklady, které hypotéka spolkne. Lidé musí mít většinou našetřeno minimálně 20 procent z hodnoty zástavy nemovitosti, aby hypotéku vůbec získali. Další možností je ručení jinou nemovitostí, či pomoc rodičů. To ale také není tak jednoduché.

Dražší nemovitosti snižují zájem o všechny úvěry na bydlení

Podle údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací celkový počet lidí s hypotékou nebo s úvěrem ze stavebního spoření ke konci prvního čtvrtletí roku 2019 ve většině krajů ČR meziročně klesl. Vyšší je podle dostupných dat jen v Praze, ve Středočeském kraji a v Plzeňském kraji.

Ke konci prvního čtvrtletí se počet lidí s úvěrem na bydlení nejrychleji zvýšil v Praze, kde mělo o tento typ úvěru zájem o 1 656 lidí (o 1,4 %) více než před rokem. Následoval Středočeský kraj, kde se jejich počet zvýšil o 1 748, tedy o 1,2 %. Počet lidí s úvěrem na bydlení se zvýšil také v Plzeňském kraji, a to o 398 osob (o 0,7 %). V ostatních krajích se jejich počet v meziročním srovnání snížil. Nejvýrazněji počet úvěrů na bydlení klesl na Vysočině, v Moravskoslezském kraji a v Ústeckém kraji (o 1,4 %).

„V prvních měsících tohoto roku se již projevily nejnovější opatření České národní banky v podobě doporučené maximální výše poměru dluhu k čistému ročnímu příjmu a poměru splátky všech úvěrů vůči čistému měsíčnímu příjmu. Zatímco v Praze, v jejím okolí a v Plzeňském kraji počet lidí s úvěry na bydlení nadále roste i přes zmíněnou regulaci, ve zbytku republiky už nová regulace hraje větší roli. Pokud zde lidé splácejí kromě plánované hypotéky ještě jiný úvěr, nemusí se jim vždy podařit dosáhnout na takovou výši úvěru, kterou by potřebovali,“ uvedla Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

 

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *