EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Hypotéky ztrácí svůj lesk

 

Hypotečnímu trhu se letos moc nedaří. Za první čtyři měsíce letošního roku bylo sjednáno jen 22 778 hypotečních úvěrů, což je skoro o 10 tisíc méně než loni za stejné období. I když Česká národní banka letos zvýšila úrokové sazby jen jednou, zájem o hypotéky rapidně klesá.

Loading 

Banky hypotéky spíše zlevňují

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů klesají. Podle Fincentrum Hypoindex průměrná úroková sazba během letošního roku klesla z lednových tří procent na 2,85 procenta. Může za to konkurenční boj bank, které se snaží přilákat klienty na levnější hypotéky, ale i na různé akce, bonusy a slevy.
Zlevňování hypoték je tak logickým krokem v době, kdy klientů ubývá. Banky se snaží udržet si svůj podíl na trhu i celkovou výši poskytnutých hypoték, proto se zvedáním hypotečních sazeb nespěchají. Nezdá se, že by na tom něco změnilo ani zatím poslední zvýšení základních úrokových sazeb, ke kterému přistoupila Česká národní banka (ČNB) na začátku května. Klientů je tak málo, že konkurenční boj bude tlačit i nadále hypoteční sazby dolů,“ doplnil Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.
Tabulka 1: Počty a objemy leden-duben v jednotlivých letech

Rok Počet Objem Úroková sazba*
2019 22 778 51,172 2,85 %
2018 32 212 68,581 2,51 %
2017 37 021 74,832 2,01 %

Zdroj: Fincentrum Hypoindex; Objemy jsou uvedeny v mld. Kč, * průměrná úroková sazba za duben daného roku.
Letošní rok je ve srovnání s roky 2018 a 2017 o poznání slabší. Během prvních čtyřech měsíců letošního roku si lidé sjednali o 14 243 hypoték méně než v roce 2017. Velké rozdíly jsou i v objemech, kdy v roce 2017 byly v období leden až duben sjednány hypotéky za 74,832 miliard korun, což je o 23,66 miliard korun více než za první čtyři měsíce v letošním roce.
Hypotéky sice v průběhu letošního roku zlevnily, ale v meziročním srovnání je průměrná úroková sazba vyšší. I tak hypotéky ale nejsou z dlouhodobého hlediska drahé. Nižší zájem o hypotéky mají na svědomí hlavně vyšší ceny nemovitostí, které zatím neklesají a pravděpodobně ani nebudou.
Důvodem menšího zájmu o hypoteční úvěry jsou hlavně počáteční náklady, které hypotéka spolkne. Lidé musí mít většinou našetřeno minimálně 20 procent z hodnoty zástavy nemovitosti, aby hypotéku vůbec získali. Další možností je ručení jinou nemovitostí, či pomoc rodičů. To ale také není tak jednoduché.

Dražší nemovitosti snižují zájem o všechny úvěry na bydlení

Podle údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací celkový počet lidí s hypotékou nebo s úvěrem ze stavebního spoření ke konci prvního čtvrtletí roku 2019 ve většině krajů ČR meziročně klesl. Vyšší je podle dostupných dat jen v Praze, ve Středočeském kraji a v Plzeňském kraji.
Ke konci prvního čtvrtletí se počet lidí s úvěrem na bydlení nejrychleji zvýšil v Praze, kde mělo o tento typ úvěru zájem o 1 656 lidí (o 1,4 %) více než před rokem. Následoval Středočeský kraj, kde se jejich počet zvýšil o 1 748, tedy o 1,2 %. Počet lidí s úvěrem na bydlení se zvýšil také v Plzeňském kraji, a to o 398 osob (o 0,7 %). V ostatních krajích se jejich počet v meziročním srovnání snížil. Nejvýrazněji počet úvěrů na bydlení klesl na Vysočině, v Moravskoslezském kraji a v Ústeckém kraji (o 1,4 %).
„V prvních měsících tohoto roku se již projevily nejnovější opatření České národní banky v podobě doporučené maximální výše poměru dluhu k čistému ročnímu příjmu a poměru splátky všech úvěrů vůči čistému měsíčnímu příjmu. Zatímco v Praze, v jejím okolí a v Plzeňském kraji počet lidí s úvěry na bydlení nadále roste i přes zmíněnou regulaci, ve zbytku republiky už nová regulace hraje větší roli. Pokud zde lidé splácejí kromě plánované hypotéky ještě jiný úvěr, nemusí se jim vždy podařit dosáhnout na takovou výši úvěru, kterou by potřebovali,“ uvedla Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.
 
 
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *