EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 06. 2023

1 komentář

Ceny nemovitostí klesají – všech nemovitostí a všude

 

Ačkoliv nás „experti“ před pár měsíci zásobovali predikcemi, že „byty a domy nezlevní, neboť developerům se to nevyplatí“ (jakoby cenu zboží určovala jenom strana nabídky) a ještě doslova před pár týdny ujišťovali, že trh ožívá a ceny stagnují, realita je, jako obvykle, jiná.

Loading 

Dle dat Českého statistického úřadu o vývoji realizačních cen bytů v 1. čtvrtletí ceny nemovitostí klesají, a to u všech nemovitostí a všude, včetně Prahy. Existující byty zlevnily podruhé v řadě: po mezičtvrtletním poklesu o 1,4 % ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku klesly v prvním čtvrtletí roku letošního o dalších 3,1 %. V Praze klesly v prvním čtvrtletí ceny existujících bytů mezičtvrtletně poprvé (o 3,4 % q/q), ceny novostaveb pak potřetí v řadě (po -1 % ve třetím a -4,3 % ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku o 1,2 % v prvním čtvrtletí letošního roku). Meziroční pokles pražských novostaveb dnes činí 6 % a index sledující jejich ceny je nyní na úrovni konce roku 2021.

A to zdaleka není konec. Ani kupující z řad těch, kteří chtějí bydlet, ani z řad investorů, se za stávajících úrokových sazeb a cen, které jsou mimochodem dle ČNBnadhodnocené o zhruba 57 %“ (!), na trh hned tak nevrátí.

První skupinu bude v rozletu brzdit výše sazeb: na osmimilionovou hypotéku, která vám ani po poklesu cen v Praze žádný zázrak nekoupí, potřebujete měsíčně jen na splátku 49 tis. korun (bez dalších nákladů typu pojištění, fond oprav, energie). I když ČNB nedávno (vzhledem k nadhodnocení cen nemovitostí naprosto nepochopitelně) zrušila limit DSTI poměřující výši měsíční splátky úvěru k příjmu, i v případě, že banky hodí obezřetnost za hlavu a začnout poskytovat úvěry s DSTI na 50 %, bude muset být měsíční výše čistého příjmu žadatelů bezmála sto tisíc. Hypotéky za 2 – 3 % se, slovy bankéře ČNB Holuba, přitom určitě nevrátí. Ergo na hypotéku na stávajících cenách ještě dlouho většina lidí mít nebude.

Ani u investorů nejsou a nebudou byty na předních příčkách investic. Výnosy z nájmu jsou hluboko pod výnosy (likvidních) depozit či státních dluhopisů, na kapitálové zhodnocení v nejbližších 5 letech pak už věří snad jen nízká procenta z developerů či manažerů realitních fondů. A i ti nejspíš jen z pudu sebezáchovy.

Dokud úrokové sazby výrazně neklesnou – a to se hned tak čekat nedá – budou naopak klesat ceny nemovitostí. Přidá-li se ekonomické zpomalení vlivem monetární a (snad) fiskální restrikce, celý efekt se jen znásobí.

REKLAMA

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petr

    27 června, 2023

    Ceny nemovitosti v CR budou klesat pristich 10 – 15 let. To driv prijde „znarodneni“(ve smyslu vysoky dane z nemovitosti, s dosazenim volebniho prava mladsich generaci pro ktere je dostupnost vlastniho bydleni miziva bude silit obrovsky tlak na pokles cen), nezli k opetovnemu rustu cen. Je nutny diverzifikovat portfolio a pokud ulozit likviditu do nemovitosti tak jihovychodni Evropa pripadne Asie.

    Odpovědět