EUR 23.695

USD 22.117

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.695

USD 22.117

V Praze atakuje prodejní cena nového bytu po loňském brutálním růstu hranici 140 tisíc Kč

 

Developeři v loňském roce prodali v Praze rekordní počet nových bytů. Rekordním tempem ale rostly i jejich ceny, které útočí na cenovku 140 tisíc Kč za metr čtverečný. Letos čeká trh s novým bydlením útlum, ceny ani přesto podle developerů klesat nebudou.

Loading 

V Praze se loni prodalo rekordních 7450 nových bytů, tedy nejvíce od roku 2011. Jednalo se o meziroční nárůst zhruba o 28 %. Pro srovnání: v roce 2020 se prodalo v hlavním městě 5800 nových bytů, o rok dříve 5600 jednotek a v roce 2018 to bylo rovných pět tisíc bytů. Přesně sedm tisíc bytů se prodalo ve sledovaném období pouze v roce 2015. Vyplývá to z analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska.

„Loňský rok byl prodejně nejsilnější za posledních 13 let, co primární trh vyhodnocujeme. V prodejích se loni odrazila především snaha kupujících ochránit své úspory před inflací i vědomí, že byt je bezpečné aktivum, které kromě růstu své hodnoty dokáže generovat také výnosy,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Za loňským rekordním zájmem o bydlení stály i nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Developeři zaznamenali extrémně vysoký zájem o financování bydlení prostřednictvím hypotéky. Banky loni podle ukazatele Fincentrum Hypoindex poskytly více než 135 tisíc hypoték v celkovém objemu téměř 430 miliard korun.

REKLAMA

Po rekordu přijde útlum

Hypoteční trh uzavřel loňský rok s průměrnou úrokovou sazbou hypoték ve výši 2,99 procenta. Nabídkové sazby hypoték se ale již koncem loňského roku pohybovaly kolem čtyř procent a v lednu se již v některých bankách začaly blížit pěti procentům. Důvodem je i zvýšení základních úrokových sazeb ČNB. I v následujících měsících se tak dá očekávat další zdražování hypoték a útlum zájmu o hypotéky, který někteří analytici odhadují až na 50 procent.

Podle odhadů developerů by ale měla poklesnout poptávka po nových bytech pouze zhruba o 20 až 30 procent. Část klientů s hypotékou totiž podle nich nahradí lidé, kteří budou v investici do nemovitosti hledat ochranu svých úspor před inflací. Prodeje nových bytů by se tak měly vrátit na úroveň let minulých, kdy se počet prodaných bytů pohyboval kolem 5500 jednotek za rok.

Nabídka se krátí, řešení v nedohlednu

Nabídka nových bytů klesla ke konci loňského roku na 2850 bytových jednotek, což představuje meziroční pokles o více než 40 procent. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2015 došlo ale k poklesu nabídky nových bytů o více než 50 procent. V průměru měli loni developeři v nabídce 3300 volných bytů, tedy nejméně za posledních deset let.

REKLAMA

„Ještě v roce 2020 bylo v nabídce téměř šest tisíc nových bytů, nyní to není ani polovina. Situace už je opravdu kritická. A zřejmě se nic v nejbližších letech nezmění, protože nový stavební zákon, který by mohl pomoci, se bude odsouvat a měnit. Přitom rychlejší povolování je ve velkém ekonomickém zájmu státu. Jen v Praze je v přípravě více než 130 tisíc nových bytů, které by státu jen na DPH mohly přinést přes 155 miliard korun,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Nabídka nových bytů by sice v letošním roce měla v hlavním městě mírně růst, stále ale bude značně zaostávat za poptávkou.

Po rekordním růstu cen přijde zpomalení

„V letech 2020 a 2021 se opět razantně rozevřely nůžky mezi nabídkou a poptávkou. Důsledkem je opětovná eskalace ceny bytů,“ uvedl Marcel Soural.

Průměrná prodejní cena nových bytů vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 28 procent na 137 946 korun za metr čtvereční. Ve srovnání se třetím čtvrtletí se zvýšila o devět procent.

REKLAMA

Kromě prodejních cen vzrostly i nabídkové ceny bytů. Podle analýzy Central Group, Trigema a Skanska dosahovala nabídková cena na konci prosince částky 144 408 Kč za m2, tedy o 5 % více než v předchozím čtvrtletí a o zhruba 24 % více než před rokem.

„Tak markantní meziroční nárůst ceny je důsledkem řady faktorů. Na trhu s novými byty vypukl s příchodem pandemie nákupní boom, který mimo jiné souvisí se zájmem kupujících dobře uložit své úspory. Nízká nabídka způsobená pomalým povolováním staveb měla také podstatný vliv na navyšování cen, ve kterých se navíc začaly projevovat i rekordní ceny materiálů, práce a energií. To vše bylo umocněno volebním rokem, který bohužel opět nepřispěl k vyšší předvídatelnosti trhu, ani ke zrychlení povolovacích procesů,“ říká Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality.

Od roku 2015 vzrostly ceny nových bytů přibližně o 100 procent. Přestože by měl růst cen navzdory klesající poptávce podle developerů pokračovat i v letošním roce, tempo by mělo ale zpomalit. „Zatímco loni nabídkové ceny vzrostly o téměř čtvrtinu, pro letošní rok očekáváme růst cen v rozmezí od pěti do 10 procent,“ uvedl Dušan Kunovský.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Bytová výstavba a nedostatek bydlení

Trh s novými byty ožívá. Prodeje rostou a ceny stagnují

Trh s novými byty v Praze v prvním čtvrtletí letošního roku ožil. Prodeje v mezičtvrtletním srovnání vzrostly téměř o pětinu a ceny se výrazněji nezměnily. Další vývoj ovlivní především situace na hypotečním trhu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

20. 04. 2023

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023

Bytový trh se pomalu vrací k normálu

Současným zpomalením prodejů nových bytů se trh postupně vrací k normálnímu fungování. Enormní zájem o bydlení v hlavním městě, výhodné úrokové sazby a přebytek úspor v domácnostech. Kombinace těchto faktorů vedla v uplynulých dvou letech v hlavním městě k tomu, že se většina rezidenčních projektů prodala ještě před dokončením. To už neplatí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *