EUR 24.710

USD 23.709

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.710

USD 23.709

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

27. 10. 2021

0 komentářů

Nové byty jsou téměř vyprodané, zdražování opět zrychluje

 

Developeři nemají téměř co prodávat. Nabídka nových bytů v Praze se propadla na historické minimum. Zdražování bytů opět zrychlilo. Nové byty s cenou pod 100 000 korun za metr čtvereční navíc již téměř vymizely. Vyplývá to z analýzy společností Skanska, Trigema a Central Group. 

Nabídka nových bytů na nejnižší úrovni v historii

Přestože se do prodeje dostávají nové projekty, nabídka nových bytů je na historických minimech. Na konci třetího čtvrtletí bylo v nabídkách developerů pouze 2750 dostupných bytů. V meziročním srovnání poklesl počet nabízených bytů o více než polovinu. A to i přesto, že prodeje bytů ve třetím čtvrtletí nepřevyšovaly dlouhodobý průměr.

„Komplikované a zdlouhavé povolování nové výstavby a stále vysoký zájem o nové bydlení výrazně ztenčily nabídky prodávajících. Současní zájemci tak musí vybírat jen z omezeného počtu dostupných bytů. Mnozí developeři mají téměř či zcela vyprodáno a nové projekty zaseknuté v povolovacích procesech. Současná situace jen potvrzuje, že Praha je velmi atraktivním místem k bydlení a také, že nový byt je nadále považován za jednu z nejbezpečnějších investic,“ říká Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality a.s.

Dosud developeři zaznamenali nejnižší stav v prvním čtvrtletí roku 2017, kdy se nacházelo v nabídce 3450 bytových jednotek. Průměr dostupných jednotek z let 2018 až 2020 přitom činí 5050 bytů.

Rekordní rok 2021

Developeři prodali ve třetím čtvrtletí 1350 nových bytů. Ve srovnání s předcházejícím kvartálem, kdy se prodalo 2650 bytů, došlo k poklesu téměř o 50 %. Přestože prodeje nových bytů oproti druhému čtvrtletí poklesly, poptávka je stále nadprůměrná.

REKLAMA

„Pokles můžeme krátkodobě odůvodnit neustálým růstem cen nových bytů, tenčícím se balíkem dostupných a nově zahajovaných bytů a od léta také všeobecně se zvyšujícími úrokovými sazbami, které logicky zvyšují také úroky hypotečních úvěrů,“ uvádí analýza s tím, že by měl zájem o nové bydlení zůstat i nadále velký.

Majitele našlo za první tři čtvrtletí letošního roku více nových bytů než za celý loňský rok. Zatímco v loňském roce se za 12 měsíců prodalo 5800 jednotek, za prvních devět měsíců letošního roku se prodalo o 300 nových bytů více, tedy 6100 bytových jednotek.

V letošním roce tak developeři očekávají, že prodeje dosáhnou nového rekordu. Pokud budou prodeje do konce roku na průměrné úrovni, celkový počet prodaných bytů by mohl v letošním roce dosáhnout kolem 7500 jednotek.

Ceny bytů dál lámou rekordy

Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou navíc nadále zrychluje růst prodejních cen. Průměrná prodejní cena se ke konci září vyšplhala na 126 409 korun za metr čtvereční. Ve srovnání se druhým čtvrtletím vzrostly prodejní ceny nových bytů o 5,6 %, meziročně pak došlo k nárůstu o 15 %. Za posledních šest let se pak ceny nových bytů více než zdvojnásobily.

REKLAMA

„Od roku 2015 vzrostly ceny nových bytů v Praze již více než dvojnásobně, tempo růstu navíc opět zrychluje. V posledním roce se na tom podílí prudké zdražování stavebních prací a materiálů. Hlavním viníkem růstu cen bytů je ale dlouhodobě nedostatečná výstavba vlivem pomalých povolovacích procesů. Nová vláda a poslanecká sněmovna by proto měly dělat vše pro to, aby se nová výstavba konečně ve větším odblokovala. Bez toho se totiž situace bude nadále jen zhoršovat,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Naprostá většina dostupných nových bytů (98 %) se navíc nachází v cenové hladině nad 100 000 korun za metr čtvereční. Reálně to znamená, že pod touto cenovou hladinou se nachází pouze zhruba 60 dostupných bytů. Nově uváděné projekty navíc míří k ceně 160 000 korun za metr čtvereční, což naznačuje, že se zřejmě v nejbližší době poklesu cen nedočkáme.

„V poslední době jsme bohužel svědky bezprecedentního propadu nabízených bytů. Nůžky mezi nabídkou a poptávkou jsou rozevřené téměř na maximum, a pokud se neurychlí velmi komplikované povolování, situace může být kritická. Do prodeje se sice dostávají nové projekty, ty však zdaleka nedokážou uspokojit všechny zájemce o vlastnické bydlení. Jistým východiskem z patové situace celého trhu bydlení tak může být snad jen přesun developerů z primárního trhu na trh nájemní,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

byty - dům - novostavba

Ceny nových bytů se blíží hranici 150 tisíc za m2

Prodeje nových v Praze bytů klesly v prvním čtvrtletí meziročně o polovinu. Nabídka se sice mezičtvrtletně mírně rozšířila, růst cen přesto pokračuje. Ceny nových bytů atakují hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 04. 2022

Růst cen nových bytů v Brně se téměř zastavil

V prvním čtvrtletí roku 2022 se průměrná cena za nový byt v Brně vyšplhala na částku přes 125 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti předchozím obdobím se ovšem jedná pouze o drobné navýšení, růst cen se téměř zastavil. Vyplývá to z dat společnosti Trikaya, která od roku 2014 publikuje pravidelné analýzy brněnského trhu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.