EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Text: Monika Lukešová

21. 09. 2018

1 komentář

Cesta k vysněnému bydlení je trnitá, může si ho dovolit jen pětina lidí

 

Ceny nemovitostí v České republice jsou stále vysoké a stoprocentní hypotéky už skoro žádná banka neposkytuje. Podle průzkumu serveru Bezrealitky.cz je průměrný Čech připraven investovat do svého bydlení 2,3 milionu korun. 

Loading 


Výrazně více než zmíněných 2,3 milionu korun mají připraveno jen obyvatelé Prahy a větších měst. I tak jsou však částky tak nízké, že při současných cenách nemovitostí by si vysněné bydlení mohla dovolit pouze necelá pětina Čechů. Uvedená částka může být jak v hotovosti, tak i se započtením hypotečního úvěru.
Průměrná nabídková cena bytu v přímém prodeji v Praze atakovala nové maximum a je na 75 % ceny průměrné novostavby. Na nový strop se dostala i cena domu v hlavním městě. Ve středních Čechách se začínají více prodávat malé a středně velké rodinné domy. V Jihomoravském a Moravskoslezském kraji se o zhruba 10 % oživila poptávka po bydlení,“ upřesňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.cz.

Lidé z požadavků neslevují

Zájemci o bydlení nechtějí moc slevit ze svých požadavků. I když je cena nejdůležitějším faktorem, nechtějí lidé slevit ani z požadavků na velikost bytu. Jenže tím pádem se mnohým nepodaří pořídit vysněné bydlení. Zmíněná částka 2,3 milionu odpovídá malému bytu 1+kk, nebo malému domku mimo velká města.
Na serveru Bezrealitky.cz se prodávají seconhandové nemovitosti. Zájem je ale podobný napříč celým realitním trhem. „Malé dvoupokojové byty 2+kk jsou nejžádanějším zbožím na pražském rezidenčním trhu. Jen ve druhém čtvrtletí letošního roku jich developeři prodali celkem 506, což představuje takřka 40procentní podíl na celkových prodejích. Na druhém místě v zájmu následují jednopokojové garsonky,“ uvádí statistiky společnosti Ekospol.

V Praze mají lidé na bydlení 3,5 milionu korun

Podle průzkum jsou lidé v hlavním městě schopni investovat do nového bydlení 3,5 milionu korun, kolem tří milionů dokáží připravit obyvatelé Jihomoravského a Plzeňského kraje. Kolem 2,5 milionů mohou do bydlení vložit také Středočeši a obyvatelé Olomouckého a Libereckého kraje. Jen milion jsou schopni investovat do bydlení lidé z Moravskoslezského a Karlovarského kraje a na Vysočině.
Podle údajů Fincentrum Hypoindex dosahuje průměrná hypotéka částky přes 2,2 milionu korun. Ukazatel neřeší, zda se jedná o nové nebo starší nemovitosti. Ale znamená to, že lidé mohou utratit za bydlení vyšší částku, než jen 2,3 milionu korun. Záleží, z jakého pohledu se na ceny realit podíváme.
Navíc nabídkové ceny často neodpovídají těm realizovaným. Ceny, které posloužily jako podklad pro průzkum společnosti Bezrealitky.cz jsou „nabídkové.“ Zachycují tedy, za kolik byla majitelem nemovitost nabídnuta k prodeji, skutečné prodejní ceny mohou být tedy jiné.
Tabulka: Aktuální průměrné ceny bytů nabídnutých do přímého prodeje ve druhém kvartálu 2018.

Zdroj: Bezrealitky.cz
„Pokud se udrží současná cena nemovitostí, lidé odhadují, že na bydlení dokáží nastřádat nejdříve za pět let. Mnozí dokonce rezignovali a věří tomu, že vlastní bydlení si pořídí až jejich děti. Ti, kteří se rozhodli nakupovat nyní, hledají všechny cesty, jak ušetřit,“ zmiňuje Hendrik Meyer. „Kvůli úspoře lidé více vyhledávají přímý prodej bez prostředníka, cení si možnosti jednat a domlouvat cenu přímo s majitelem. Více se poohlížejí po nezrekonstruovaných nemovitostech, hledají nové, trhem zatím nezasažené lokality.“
 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • DonLabuznikxXX

    19 prosince, 2019

    Taky jsem si dlouhou dobu nemohl dovolit vlastní bydlení. Když už mě příšlo, že bych to zvládnout mohl, tak jsem nakonec narazil na problémy v bance, kdy mi nechtěli poskytnout hypotéku. Naštěstí jsem narazil na https://www.coolnajem.cz/ , kdy nemovitost splácíte formou nájmu. Myslím, že to bude skvělé řešení mého problému.

    Odpovědět