EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Zbyněk Drobiš

16. 06. 2015

0 komentářů

Chcete se zbavit nepohodlného nájemníka? Plyn ani vodu mu neodpojujte

 


 

Jak zákon káže…

Trestní zákoník stanovuje skutkovou podstatu trestného činu, jenž stanovuje že, kdo brání oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem. Trestní zákoník tímto poskytuje ochranu nejen vlastníkovi domu, bytu nebo nebytovému prostoru, ale i nájemci či podnájemci dle platné nájemní nebo podnájemní smlouvy.

Neoprávněné bránění

Rozhodovací praxe soudů vymezila k tomuto trestnému činu, že neoprávněným bráněním v užívání bytu může být jakýkoliv zásah, který znemožňuje nebo podstatně ztěžuje řádně a obvyklým způsobem byt užívat, a to např. výměnou zámků, bráněním v přípravě jídla nebo praní prádla.

Rovněž za neoprávněné bránění v užívání bytu může být shledáno jednání přerušení dodávky vody a elektrické energie a přerušení přívodu ústředního topení. Je rozdíl mezi odpojením těchto dodávek energií ze strany smluvního dodavatele pro neplacení plateb a svévolným jednáním např. pronajímatele, který se bude pokoušet donutit nájemce k opuštění bytu.

Skutečný spor ze soudních síní

Pro uvedení příkladu naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu si nastíníme následující trestněprávní případ ze soudní praxe. Okresní soud v Chebu uznal obviněnou majitelku bytu vinnou, že „v době nejméně od května 2004 do června 2012 jako spolumajitelka domu a majitelka bytu v přízemí domu, který na základě platně uzavřené nájemní smlouvy užívala poškozená nájemkyně, nezajistila dodávku tepla a teplé vody do uvedeného domu a poté smlouvu o dodávce tepla a teplé vody do domu zrušila, následně nechala přerušit dodávku studené vody do domu a poté taktéž odběr vody do domu odhlásila, v důsledku čehož byla poškozená nucena užívat nevytápěný byt a pitnou a užitkovou vodu do bytu donášet z venku, přestože platila nájem za užívání bytu na účet majitelky bytu.“ 

Okresní soud v Chebu kvalifikoval jednání obviněné majitelky bytu jakožto přečin neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu a nebytovému prostoru a stanovil trest odnětí svobody ve výměře dvou měsíců s podmíněným odložením výkonu trestu na zkušební dobu v trvání jednoho a půl roku. Odvolání obviněné majitelky bytu bylo neúspěšné. Obviněná majitelka bytu podala tedy dovolání k Nejvyššímu soudu, které však bylo odmítnuto.

REKLAMA

Uvedené a citované rozhodnutí (Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 17. 9. 2014, sp. zn. 8 Tdo 1038/2014) naleznete v kompletním znění na webových stránkách Nejvyššího soudu. Budete-li řešit obdobný spor, lze jedině doporučit konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho konkrétního případu, a to i vzhledem k neustálému vývoji rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Průzkum: 42 % lidí žijících v nájmu si chce časem pořídit vlastní bydlení

Většina Čechů bydlí ve vlastním, pronájem využívá jen 22 % z nich. V Německu nebo Rakousku je přitom toto číslo více než dvojnásobné. Z lidí, kteří žijí v nájmu, v něm plánuje 40 % zůstat trvale a zhruba stejný podíl (42 %) si chce po čase pořídit vlastní dům či byt. Většina nájemníků (88 %) bydlí v bytech, dům má pronajatý […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *